• Strefa zdrowego snu

zaktualizowano

Jakie są rodzaje materacy?

Obecnie na rynku dostępna jest szeroka oferta materacy o różnym rodzaju wypełnienia. Do wyboru mamy materace piankowe, lateksowe, sprężynowe czy hybrydowe. Każdy z nich posiada inne właściwości i będzie odpowiadać osobom o innych preferencjach. To materac decyduje o komforcie i higienie naszego snu dlatego warto poświęcić czas aby poznać dostępne modele, i wybrać ten najbardziej odpowiadający naszym potrzebom.

I. Materace piankowe

Główną zaletą materacy piankowych jest wysoki poziom elastyczności. Zapewniają podparcie punktowe, co oznacza, że precyzyjnie dopasują się do kształtu sylwetki. Do ich produkcji nie wykorzystuje się sprężyn. Mogą być zbudowane z jednej lub kilku rodzajów pianek: wysokoelastycznej typu HR, termoelastycznej Memory Visco lub lateksowej. Różnią się między sobą właściwościami, elastycznością oraz twardością. Na komfort takiego materaca wpływa również gęstość i grubość zastosowanej pianki. Dodatkowym atutem jest ich lekkość, co ułatwia ich transport oraz odwracanie na drugą stronę.

Rodzaje wypełnienia materacy piankowych:

  • Pianka wysokoelastyczna – materace wysokoelastyczne wykonane są z pianki typu HR. Jest to materiał o gładkiej fakturze i nieregularnej strukturze. Wyróżnia się wysoką wytrzymałością, sprężystością i elastycznością, gwarantując wysoki komfort użytkowania.  Otwartokomórkowa struktura pianki zapewnia doskonałą przewiewność i wentylację. Materac po intensywnym nacisku szybko odzyskuje swój pierwotny kształt. Pianka ta amortyzuje ruchy ciała, jest więc doskonałym wyborem dla osób, które poszukują materaca dla pary. Zróżnicowane profilowanie pozwala na uzyskanie różnych stref twardości i dopasowanie komfortu użytkowania do zróżnicowanych potrzeb według preferencji.
  • Pianka termoelastyczna – Materace termoelastyczne wykonane są z pianki Memory Visco, która reaguje na ciepło ciała i idealnie dopasowuje się do sylwetki zapewniając doskonałe podparcie, niwelując wszystkie punkty nacisku na mięśnie i kręgosłup. Jest odporna na odkształcenia, a po wstaniu z łóżka powraca do swojego pierwotnego kształtu. Dzięki swoim właściwościom idealnie dopasowuje się do kształtu ciała – dając wrażenie unoszenia się w powietrzu i delikatnego otulenia swoją elastyczną strukturą. Pianka ta bardzo często stosowana jest w materacach medycznych i ortopedycznych, ponieważ zapobiega powstawaniu odleżyn. Materace nie są zbudowane w całości jedynie z pianki termoelastycznej, ponieważ jest ona zbyt miękka. Jest ona jedynie jedną z warstw budowy materaca o złożonej konstrukcji.
  • Pianka lateksowa – Materace lateksowe cechują się wysoką elastycznością i trwałością. Reagują na ciężar, dzięki czemu perfekcyjnie dopasowują się do kształtu ciała, zapewniając stabilne podparcie kręgosłupa i wysoki komfort snu. System otworów wnętrza materaca zapewnia dobrą wentylację wkładu. Są odporne na odkształcenia. Posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, co sprawia, że nie gromadzą kurzu i roztoczy, są więc idealnym wyborem dla alergików. Ze względu na swoje właściwości elastyczne dopasowujące się do sylwetki, nadadzą się doskonale dla par o dużej różnicy wagowej, osób z problemami kręgosłupa i seniorów. Materace te odznaczają się wyjątkową trwałością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Te zalety sprawiają, że lateks jest stosowany również jako obłożenie materaców kieszeniowych wysokiej jakości. Przy wyborze materaca lateksowego warto zwrócić uwagę na procentowy udział mleczka kauczukowego, im więcej materac go zawiera, tym będzie on trwalszy!

 

Przykładowy materac piankowy – przekrój

II. Materace sprężynowe

Materace sprężynowe to najpopularniejszy rodzaj materacy. Zapewniają najlepszą elastyczność punktową, waga ciała rozkłada się na nich równomiernie i dają stabilne podparcie dla kręgosłupa. Są bardzo trwałe, zapewniają też doskonałą cyrkulację powietrza. Można wyróżnić kilka rodzajów materacy sprężynowych: materace kieszeniowe, bonnelowe, oraz te bardziej zaawansowane cechujące się dwa razy większą gęstością sprężyn materace Multipocket lub Pocket Plus. Wybierając materac kieszeniowy warto wziąć pod uwagę, że im większa ilość sprężyn tym materac jest bardziej sprężysty i bardziej trwały.

Rodzaje materacy sprężynowych:

  • Materace kieszeniowe – w materacach kieszeniowych sprężyny nie są połączone ze sobą drutem, lecz w oparciu o uporządkowany system pojedynczych sprężyn, umieszczone są w płóciennych kieszonkach, umożliwiając im niezależną pracę. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie wielu punktów podparcia, sprawiając, że materac idealnie dopasowuje się do ciała i anatomicznych krzywizn kręgosłupa, zapewniając wysoki komfort snu. Wkłady materacy kieszeniowych obłożone są obustronnie płytą wykonaną z różnego rodzaju pianek (termoelastycznej, wysokoelastycznej lub lateksowej), które uniemożliwiają bezpośredni kontakt sprężyn z ciałem.  Sprężyny w materacach kieszeniowych są niewielkie, mają kształt walca, dzięki temu, że każda pracuje niezależnie od siebie, są bardzo ciche. Im mniejsza średnica sprężyn, tym większa ich ilość w materacu, a co z tym idzie lepsze podparcie ciała. Sprężyny układają się liniowo, i wraz ze wzrostem obciążenia, proporcjonalnie się uginają. Siadając na materacu z wypełnieniem kieszeniowym, mocno się w nim zagłębimy, trudniej nam będzie się w nim obrócić, jednak po położeniu się doskonale dopasuje się do kształtu ciała. Materace kieszeniowe są bardzo dobrym wyborem dla par, ponieważ sprężyny oddziałowują indywidualnie na ciężar ciała osoby. Oznacza to, że druga osoba nie będzie odczuwać ruchów partnera. Materac kieszeniowy zapewnia dużo lepszy komfort snu, w porównaniu ze sprężynami bonnelowymi.
  • Materace Multipocket – Materace Multipocket to grupa materacy sprężynowych kieszeniowych, która posiada znacznie większą ilość sprężyn. Średnica sprężyn w tego typu materacach wynosi maksymalnie 3,5 cm. Na każdy metr materaca przypada ich co najmniej 500, a w najlepszych tego typu wkładach występuję ich nawet 1000. Każda ze sprężyn zapakowana jest osobny woreczek. Zapewnia to wysoką elastyczność punktową. Materac dokładnie dopasowuje się do ułożenia naszego ciała, a mięśnie nie muszą wykonywać dodatkowej pracy, aby utrzymać ciało w wygodnej pozycji. Ten rodzaj materacy jest wyjątkowo trwały, i charakteryzuje się dużą odpornością na odkształcenia. Zapewnia bardzo wysoki komfort snu. Są idealnym rozwiązaniem dla osób ze schorzeniami kręgosłupa, którzy w trakcie snu będą mogli przyjąć naturalną pozycję. Te wszystkie cechy sprawiają, że materace kieszeniowe uznawane są za grupę materacy ekskluzywnych.
  • Materace Bonnellowe – sprężyny w materacu bonnellowym mają kształt klepsydry i połączone są ze sobą w formie siatki, która obejmuje całą powierzchnię materaca. Ten typ materacy cechuje elastyczność powierzchniowa, co oznacza, że nacisk położony na jednej części materaca będzie odczuwalny na całej jego powierzchni. Im mocniejszy nacisk na materac tym większy opór stawia naciskana powierzchnia sprężyn, a w przypadku słabego nacisku, sprężyny stawiają mały opór. Główną zaletą materacy bonnellowych jest ich długa żywotność. Materace te są odporne na duży ciężar fizyczny, dlatego doskonale sprawdzą się dla osób z wagą powyżej 80 kg. Przez to, że na punktowy nacisk na materac reaguje cała jego powierzchnia, materac nie dopasowuje się do kształtu ciała. Gdy w jednym łóżku śpi dwie osoby, a jedna z nich zmieni pozycję podczas snu, zmianę tę na materacu odczuje również druga osoba. Dlatego w przypadku wyboru materaca dla pary, zamiast materaca bonnellowego, lepiej zdecydować się na materac z wypełnieniem kieszeniowym. Materace z wypełnieniem bonnellowym należą do najtańszej grupy materacy, ich trwałość i sprężystość jest znacznie mniejsza, niż w przypadku materacy, w których zastosowano sprężyny kieszeniowe.

Przykładowy materac sprężynowy – przekrój

III. Materace hybrydowe

Materace hybrydowe są obecnie najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem w kategorii materacy i spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Łączą w sobie najlepsze cechy materacy piankowych i sprężynowych. Połączenie zalet obu rodzajów wypełnienia sprawia, że można je zaliczyć do najbardziej komfortowych materacy dostępnych na rynku.

Podstawą budowy tego rodzaju materacy jest zazwyczaj specjalny wkład sprężynowy, który zapewnia optymalne podparcie ciała w każdym jego punkcie, wraz z redukcją drgań. Powoduje to, iż zmiany pozycji drugiej śpiącej na materacu osoby są praktycznie nieodczuwalne.  Następnym wypełnieniem jest gruba warstwa pianki wysokoelastycznej HR lub lateksowej. Na górną wierzchnią część układa się najczęściej matę z pianki termoelastycznej, która wpływa doskonale na dopasowanie się do naszej sylwetki, co znacząco podnosi nasz komfort snu, nie ulegają przy tym odkształceniom. Modele te posiadają przynajmniej kilka warstw najwyższej jakości pianek i sprężyn co wpływa na ich wysokość.

Materace tego typu będą doskonałym wyborem dla par, szczególnie dla takich o sporej różnicy wagowej, ponieważ redukują drgania poprzez punktowe podparcie. Osobom z problemami kręgosłupa pomogą ustablizować oraz odciążyć mięśnie, zapewniając doskonałe podparcie kręgosłupa. Ten rodzaj materacy jest również doskonałym wyborem dla alergików, ponieważ zostały pozbawione materiałów i substancji alergennych. Charakteryzują się dużą przewiewnością. Nie gromadzą kurzu, wilgoci oraz zanieczyszczeń, które mogą potęgować dolegliwości zdrowotne.  

 

Przykładowy materac hybrydowy – przekrój

IV. Materace nawierzchniowe

Materac nawierzchniowe

mają na celu poprawić na komfort snu. Są dodatkiem i ochroną dla materaca głównego zwiększając jego żywotność.  Wyrównują powierzchnię spania, zapewniając doskonałe podparcie dla ciała podczas snu. Ten rodzaj materacy jest również doskonałym rozwiązaniem dla osób, których materac jest już zniszczony, a nie chcą jeszcze wymieniać swojego materaca na nowy. W zależności od wypełnienia materace nawierzchniowe mogą zmienić twardość aktualnego podłoża, utwardzić go, lub uczynić bardziej elastycznym. Mogą posiadać też właściwości regulowania temperatury i funkcje chłodzące.

 

 Przykładowy materac nawierzchniowy – przekrój

V. Materace z wkładką kokosową

Wkładka kokosowa może być stosowana jako dodatek konstrukcyjny do materaca piankowego lub sprężynowego. Wypełnienie kokosowe ma na celu utwardzenie materaca, które nadal utrzymuje właściwości elastyczne i sprężyste dzięki specjalnemu procesowi produkcji. Włókna kokosowe są higieniczne i antyalergiczne, zabezpieczają przed rozwojem bakterii czy roztoczy. Wykorzystanie w materacu wkładki kokosowej zapewnia doskonale podparcie dla kręgosłupa oraz dobrą wentylację całego wkładu. Mata kokosowa cechuje się również niezwykłą trwałością i odpornością na odkształcenia, dzięki czemu będzie służyć nam długie lata. Przy wyborze

materaca z wkładką kokosową

trzeba szczególnie zadbać o to by uniknąć zalania materaca. Konieczne jest również jego regularne wietrzenie.

 

Przykładowy materac z wkładką kokosową – przekrój

VI. Materace dwustronne

Materace dwustronne cechują się możliwością zmiany strony materaca. Każda strona posiada inną twardość i inną wierzchnią warstwę pianki. Pozwala to na przetestowanie dwóch różnych powierzchni spania i wybrania najbardziej komfortowej dla siebie. Jest to doskonała opcja przy zmieniających się preferencjach co do twardości, czy ciężaru śpiących osób.

Wybór odpowiedniego materaca jest bardzo ważną kwestią. To od niego zależy komfort naszego snu, a także nasze zdrowie. Każdy typ materaca posiada inne właściwości, dlatego decydując się na konkretny model, warto wybrać taki, który będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom.  Szeroka oferta rodzajów wypełnień materacy sprawia, że każdy może znaleźć dla siebie najlepsze rozwiązanie, który zapewni wygodę i komfort wypoczynku.

Przykładowy materac dwustronny – przekrój

 

zajrzyj również:

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

0 z 0 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agnieszka Brewka

Agnieszka Brewka

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Podobne artykuły