• Poradnik

zaktualizowano

Kilka trików, które ułatwią czyszczenie lamp!

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. A wraz z nią chęć odświeżenia naszych przestrzeni domowych i zrobienie wielkich porządków. O konieczności regularnego sprzątania nikomu nie trzeba przypominać, ale raz na jakiś czas potrzebne jest wielkie czyszczenie zakamarków, które na co dzień pomijamy. Wśród ważnych elementów gruntownego sprzątania znajduje się czyszczenie lamp. Przekonaj się, jak czyścić poszczególne rodzaje lamp, aby zrobić to efektywnie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak powinno przebiegać czyszczenia lamp?
  • Dlaczego czyszczenie lamp jest ważne?
  • Na co zwrócić szczególną uwagę podczas czyszczenia lamp?

Czyszczenie lamp – kluczowa część generalnych porządków

Podczas codziennego sprzątania koncentrujemy się przede wszystkim na powierzchniach płaskich w naszych domach – blatach, parapetach, półkach i szafkach, a także podłogach. Tymczasem wiele osób nie bierze pod uwagę czyszczenia lamp. Jest to bowiem przedmiot, który nie tylko na co dzień nie rzuca nam się w oczy, ale też nie mamy z nim bezpośrednio do czynienia. Natomiast tak samo jak w przypadku każdej innej powierzchni w mieszkaniu, gromadzi się na niej kurz. Osadza się on równie szybko na lampach, jak na meblach czy innych elementach wystroju pomieszczeń. Dlatego warto przynajmniej raz w tygodniu przeprowadzić czyszczenie lamp w pokoju dziennym, a także każdym innym pomieszczeniu, nie zapominając przy tym także o lampach wiszących.

Utrzymanie lamp w czystości nierzadko jest skomplikowaną i dość czasochłonną czynnością ze względu na materiały, z jakich wykonano poszczególne rodzaje oświetlenia pomieszczeń. Jednak warto postarać się, aby lampy prezentowały się efektownie i prawidłowo wypełniały wyznaczone zadanie w domowych aranżacjach. Zdarza się, że konstrukcja lampy zdobiącej daną aranżację jest dość skomplikowana, pełna wyżłobień, zakamarków i znajduje się w trudno dostępnym miejscu, przez co nie bardzo wiadomo, jak się za tę czynność zabrać. Ale dlaczego warto się nią zająć?

Dlaczego należy regularnie przeprowadzać czyszczenie lamp?

  • Higiena – w kloszach i innych rodzajach opraw oświetleniowych często osadza się kurz. Jeśli będzie gromadził się przez długi czas, wpłynie na zdrowie domowników, zwłaszcza jeśli są wśród nich alergicy oraz dzieci.
  • Estetyka – klosze i oprawy pod warstwą kurzu nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, gdyż tracą swój naturalny wygląd np. połyskujące wykończenie. Dzięki odpowiedniemu czyszczeniu możesz przywrócić im dawny blask.
  • Względy praktyczne – jeżeli nie będziemy przeprowadzać czyszczenia lamp wystarczająco często (np. raz w tygodniu lub minimum dwa razy w miesiącu) kurzu zbierze się na tyle dużo, że będzie on trudny lub wręcz niemożliwy do usunięcia.

Czyszczenie lamp w kilku krokach

Krok pierwszy – czyszczenie żarówki

Systematyczne przecieranie żarówek z kurzu jest jedną z ważniejszych czynności podczas czyszczenia lamp. Należy to robić przynajmniej raz w tygodniu. Pamiętaj, aby zawsze wycierać żarówki, gdy są zimne. Najpierw wykręć świetlówkę z gwintu, przetrzyj ją wilgotną szmatką, wytrzyj do sucha i z powrotem umieść w lampie.

Krok drugi – jak wyczyścić abażur?

Sposób czyszczenia lamp z abażurami należy dostosować do rodzaju materiału, z jakich zostały wykonane. Niektóre wymagają czyszczenia na sucho np. te wykonane z materiału, inne koniecznie trzeba wypolerować, jeżeli ich powierzchnia jest utrzymana w połysku np. z plastiku lub metalu. Natomiast jeżeli abażur wykonany jest z drewna, najlepiej najpierw przetrzeć powierzchnię bawełnianą szmatką, zwilżoną w wodzie z dodatkiem płynu czyszczącego, a następnie wypolerować przy użyciu preparatu z naturalnym woskiem.

Jak czyścić lampy z oprawą szklaną i kryształową?

Szkło i kryształy są bardzo podatne na powstawanie zacieków i matowienie, a kurz jest na nich szczególnie widoczny. Do ich czyszczenia najlepiej użyć wody z delikatnym środkiem czyszczącym np. płynem do naczyń lub do szyb, a po wyschnięciu jeszcze raz przetrzeć wodą z dodatkiem octu. W ten sposób unikniesz mało estetycznych zacieków, a Twoje klosze będą się pięknie błyszczeć.

Czyszczenie lamp z plastiku lub papieru

Plastik to najłatwiejszy do czyszczenia typ opraw oświetleniowych. Po zdemontowaniu lampy, możesz umyć go w wodzie z mydłem lub płynem do naczyń. Po czyszczeniu wystarczy jedynie wytrzeć szmatką do sucha. W przypadku abażurów wykonanych z papieru lub innych naturalnych, delikatnych materiałów, należy szczególnie dbać o regularność czyszczenia. Przede wszystkim należy je często odkurzać. Ponieważ nie wolno ich namaczać, zabrudzenia powinno się czyścić jedynie gumową ściereczką lub kawałkiem czerstwego chleba.

Czyszczenie lamp z elementami metalowymi

Aby skutecznie wyczyścić metalowe części opraw oświetleniowych, jak i abażury z tego materiału, należy używać delikatnych szmatek lub gąbeczek. Wszelkie drapiące przyrządy typu szczoteczki są niewskazane, gdyż mogą pozostawić rysy. Lekko zmoczona ściereczka w wodzie zmieszanej z płynem do naczyń pozwala usunąć wszelkie zabrudzenia. Lampy wyposażone w części z mosiądzu możesz dokładnie wyczyścić roztworem w postaci wody i spirytusu, natomiast patynowane elementy można przetrzeć połówkami cytryny z odrobiną soli. Każdą, metalową część po umyciu dokładnie wytrzyj do sucha i przy użyciu miękkiej ściereczki wypoleruj.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

0 z 0 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agnieszka Brewka

Agnieszka Brewka

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Podobne artykuły