• Poradnik

zaktualizowano

Kolor seledynowy — do jakich wnętrz pasuje?

Najmodniejsze od kilku sezonów style aranżacyjne? Z jednej strony skandynawski minimalizm, a z drugiej — bliskie naturze nurty ekologiczne. Kolor seledynowy świetnie wpisuje się w obydwa te trendy! Jasna, spokojna zieleń delikatnie ożywi każdy pokój dzienny, w którym dominują skandynawskie szarości. Podkręci też charakter wnętrz w stylu eko! Chcesz się o tym przekonać? Wcale nie musisz inwestować w nowe meble — wystarczą dodatki w kolorze tej wyjątkowej jasnej zieleni.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda kolor seledynowy?
  • Jak odróżnić seledyn od podobnych odcieni?
  • Do jakiego stylu aranżacyjnego kolor seledynowy pasuje najbardziej?
  • Z jakimi kolorami warto łączyć seledyn?
  • Jak wprowadzić jasną, spokojną zieleń do swoich domowych wnętrz?

Jak wygląda kolor seledynowy

Bardzo często kolor seledynowy funkcjonuje w wyobraźni jako energetyczna, wręcz neonowa barwa. Nic jednak bardziej mylnego! Jak wygląda kolor seledynowy? To spokojna, jasna zieleń, w której widoczne są szare podtony.

Kolor seledynowy

Sama nazwa koloru wywodzi się od słowa celadon oznaczającego chińską ceramikę barwioną właśnie na zielono-szaro. Wytwarzano ją już w IX w. n.e., a jej zadaniem było imitowanie barwy nefrytu.

W oznaczeniach Instytutu Pantone seledyn zyskał numer 13-6108 TCX.

Warto wiedzieć!

Na seledyn w pomieszczeniach warto postawić przede wszystkim, gdy szukasz wyciszenia i koncentracji. Wielu osobom jasne odcienie zieleni kojarzą się także z wiosną, siłami witalnymi, orzeźwieniem i szczęściem!

Kolor seledynowy i turkusowy, a może mięta? Czym różnią się te odcienie jasnych zieleni

Czym różni się kolor seledynowy i turkusowy? Jak odróżnić te barwy od kolejnego odcienia jasnej zieleni, czyli koloru miętowego? Wszystko zależy od nasycenia barw i ich podtonów! Mięta to połączenie zieleni z bielą i błękitem. Jest barwą żywą, czystą i świeżą. Czasem mylnie traktowana jest jako kolor seledynowy jasny. Turkus zawiera w sobie o wiele więcej niebieskiego niż mięta czy seledyn. Jest najciemniejszym i najgłębszym z trzech wymienionych odcieni. Z kolei seledyn to jasna zieleń z domieszką szarości i bieli. W zestawieniu z miętą sprawia wrażenie koloru zgaszonego. Najczęściej określa się go jako „przybrudzony” albo „przydymiony”. Kolor ten najwierniej jednak odwzorowuje naturalnie występujące odcienie zieleni.

Do jakich stylów wnętrzarskich polecany jest kolor seledynowy?

Seledyn jest kolorem tak uniwersalnym, że w zasadzie sprawdzi się w aranżacjach utrzymanych w każdym stylu!

Kolor seledynowy
  • Jeszcze bardziej podkreśli  ekologiczny charakter wnętrz japandi i boho.
  • Ożywi salony skandynawskie, minimalistyczne i industrialne.
  • Będzie dobrze wyglądał także we wnętrzach glamour! Seledyn pięknie łączy się z bielą, złotem oraz ciemnymi, bardzo eleganckimi odcieniami drewna.
  • Kolor seledynowy polubią także miłośnicy przytulnych wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym lub prowansalskim. Tutaj również seledyn skomponuje się z resztą aranżacji, podkreśli jej urok i ciepło.
  • Po jasny odcień zieleni mogą wreszcie sięgnąć osoby, które swoje wnętrza urządzają bardzo tradycyjnie. Seledynowe dodatki dodadzą takim aranżacjom nieco świeżości i oryginalności. Seledynu nie musi być w nich wiele — wystarczą tekstylia lub dekoracje w tym kolorze.

Seledynowy kolor — z czym łączyć we wnętrzach?

Kolor seledynowy jest nie tylko bardzo uniwersalną, ale też plastyczną barwą. Ta jego cecha sprawia, że możesz połączyć go z niemal każdym innym kolorem! Jak najczęściej jest wykorzystywany w aranżacjach seledynowy kolor? Z czym łączyć tę barwę? Wiele zależy od zaplanowanego efektu!

Jeśli zależy Ci na tym, aby wnętrze prezentowało się klasycznie i elegancko, połącz seledyn z takimi barwami jak biel (zarówno śnieżna, jak i złamana), krem, odcienie niebieskiego oraz szarości. Takie połączenia kolorystyczne stosowano już w XVIII w., kiedy to dominował styl klasyczny! Dziś, łącząc te same kolory z nowoczesnymi meblami i dekoracjami, uzyskasz wysmakowaną aranżację, która na długo pozostanie w pamięci Twoich gości!

Kolor seledynowy

Seledyn świetnie sprawdzi się także w połączeniu z jasnym różem, kolorem musztardowym i jasnymi odcieniami żółtego. Takie połączenia najlepiej wyglądają we wnętrzach w stylu retro.

Ciekawym zabiegiem jest łączenie seledynu z innymi odcieniami zieleni. Początkowo takie połączenia kolorów stosowano zwłaszcza we wnętrzach nawiązujących do japońskiego minimalizmu i prostoty. Z czasem architekci wnętrz zaczęli sięgać po nie również podczas tworzenia projektów przestrzeni urządzanych w wielu innych stylach. 

Miłośnicy minimalizmu mogą zestawić seledyn z czernią, bielą oraz szarością. Takie wnętrza nie stracą swojego surowego charakteru. Przeciwnie — zostanie on jeszcze podkreślony! Jeśli z kolei do takich kolorów dodasz odrobinę czerwieni, cała aranżacja stanie się bardzo nowoczesna!

Warto wiedzieć!

Z uwagi na uniwersalny charakter seledynu, warto wykorzystać ten kolor nie tylko podczas urządzania pokoju dziennego. Świetnie sprawdzi się on również w pokoju dziecięcym — np. uzupełniony bielą, szarością i pastelami. Seledyn możesz też wprowadzić do kuchni i łazienki. Pomieszczenia staną się od razu spokojniejsze i bardziej przytulne.

Seledynowe dodatki, ściany czy meble? Poznaj nasze pomysły i się zainspiruj!

Wiesz już, z jakimi innymi kolorami warto łączyć seledyn i w jakich wnętrzach zaprezentuje się on najkorzystniej. Jak jednak wprowadzić tę barwę do aranżacji? Możliwości jest bardzo wiele!

  • Jeśli jesteś miłośnikiem spokoju i harmonii, być może nie lubisz nagłych zmian we wnętrzach. W takiej sytuacji postaw na seledynowe detale. Wybierz zasłony, dywan albo bieżnik w tym kolorze. Równie dobrze sprawdzą się także seledynowe dekoracje: wazon na stole, świeczniki albo figurki ustawione na komodzie. Możesz wreszcie postawić na ozdoby ścienne. Do nowoczesnych wnętrz dobierz abstrakcyjne grafiki z przewagą seledynu. W sypialni powieś z kolei na ścianie oprawione w drewniane ramki plakaty z roślinnymi motywami.
  • Lubisz eksperymenty we wnętrzach? W takim razie wybierz seledynowe meble! W salonie bardzo dobrze sprawdzi się utrzymana w tym kolorze kanapa lub wygodne krzesło, a w sypialni — łóżko. Meble w kolorze seledynu będą dobrze wyglądały zarówno przy ciemnych, jak i jasnych ścianach. Co więcej, jasny, zielony kolor nie pomniejszy optycznie wnętrza! A to oznacza, że seledynowe meble z powodzeniem wstawisz zarówno do dużych, jak i bardzo małych pomieszczeń.
  • Chcesz stworzyć wnętrze idealne do odpoczynku i relaksu? W takim razie zdecyduj się na seledynowe ściany (albo chociaż jedną z nich!). Taki zabieg wprowadzi do wnętrza naturalną harmonię i spokój. Zależnie od mebli i dodatków, jakie następnie umieścisz w pomieszczeniu, zyska ono nieco inny charakter. Biel oraz odcienie beżu sprawią, że całość stanie się bardziej przytulna i delikatna. Z kolei dodatek mocnych, ciemnych kolorów doda wnętrzu nowoczesności. Wciąż jednak pozostanie ono harmonijne, a Tobie uda się w nim zrelaksować.

Kolor seledynowy to uniwersalny odcień jasnej zieleni, który pięknie wkomponuje się w każdą aranżację! Ta naturalna barwa wprowadzi do Twoich wnętrz harmonię, sprawi, że cała aranżacja wyda się bardziej spójna i idealnie wykończona. Jeśli więc marzysz o zmianach w wystroju domowych wnętrz, ale nie wiesz, od czego zacząć, być może dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie koloru seledynowego!

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

0 z 0 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły