• Poradnik

zaktualizowano

Na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze komody?

Szeroki asortyment komód sprawia, że trudno jest zdecydować się na konkretny model. Różnią się one między sobą wielkością, budową, a także estetyką wyglądu. Czym kierować się przy wyborze komody do salonu lub sypialni? Na co zwrócić uwagę, aby znaleźć mebel idealnie dobrany do swoich potrzeb?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak zgrać komodę z wnętrzem pod względem wielkości?
 • Które elementy przesądzają o funkcjonalności tego mebla?
 • W jaki sposób dopasować organizację wnętrza komody do jej przeznaczenia?

Wybór komody: parametry, którym warto przyjrzeć się bliżej

O komodach w kontekście aranżacji wnętrz często wspomina się jako o dodatkowym blacie, na którym można ustawić bibeloty. W rzeczywistości jest to mebel o wysokich walorach użytkowych, który może znacząco podnieść komfort Twojego funkcjonowania. Warunkiem jest dobre jego dopasowanie. Podpowiemy Ci, jak je osiągnąć.

1. Gdzie w Twoim domu ma stanąć komoda?

Komody początkowo produkowane były z myślą o sypialniach jako meble służące do przechowywania bielizny pościelowej, drobnej odzieży. Obecnie można je spotkać w niemal każdym domowym wnętrzu. 

Punktem wyjścia do wyboru komody powinno być określenie: częścią, którego pomieszczenia ma ona być? Ma to spore znaczenie w kontekście wyboru jej estetyki i funkcjonalności. Więcej przeczytasz na ten temat w artykule: „Komody – bogactwo ich zastosowań”.

https://www.meble-bogart.pl/uploads/webp/products_clear/51768/komoda-nicole-200-cm---bialy-mat---zlote-nozki57360.webp

2. Ile wolnego miejsca możesz przeznaczyć na ten mebel?

Doprecyzowanie tej kwestii pomoże Ci w ustaleniu, jakie wymiary i budowę powinien mieć wybrany przez Ciebie mebel. 

Ważne!

Jeśli komoda będzie ustawiona pod oknem, dobrze zmierz jej wysokość, by nie wystawała ona poza parapet. Planujesz ustawić ją w szeregu z innymi meblami? Dopasuj ją do nich pod względem głębokości.

Oszacuj, jakie gabaryty powinien mieć Twój mebel. Zaraz potem ustal, czy ilość dostępnej dookoła niego przestrzeni pozwoli Ci na pełne wysunięcie szuflad, ewentualnie otworzenie frontów szafek.

3. Jaką budowę powinna mieć komoda, aby spełniła Twoje potrzeby?

Wiele osób kojarzy komodę jako pojemny mebel z szufladami. Naturalnie są one nieodzownym elementem jej budowy, ale w wielu przypadkach nie jedynym.

Komody mogą być wyposażone w:

 • szuflady,
 • zamykane szafki,
 • otwarte półki,
 • półki z przeszkleniami.

Często spotykany jest układ mieszany, w którym komoda zawiera różnego rodzaju półki oraz szuflady. Takie modele są bardzo wygodne. 

Szukasz mebla do pokoju dziecięcego lub sypialni, w którym można będzie przechowywać odzież? Postaw na komodę z kilkoma pakownymi szufladami. Sporym wzięciem cieszą się także dwudrzwiowe modele z rzędem szuflad w środku.

Mebel o podobnej budowie sprawdzi się w korytarzu, o ile ma on służyć do przechowywania apaszek, czapek, szalików. Jeśli mają pomieścić się w nim także buty, musi on uwzględniać w dolnej części kilka szafek z frontami, za którymi można będzie je ukryć.

Wybór komody do salonu do łatwych nie należy, zwłaszcza gdy mebel ten ma zastępować szafkę RTV. Bez względu na to, czy telewizor ma być ustawiony na jego blacie, czy zawieszony tuż nad nim – musisz dobrze przemyśleć jego wysokość. 

Urządzenie powinno znajdować się na wysokości Twoich oczu. Brak zgrania na tym polu będzie skutkował dyskomfortem w czasie relaksu przed TV.

W takim układzie dobrze sprawują się niższe komody o wydłużonym kształcie. Optymalny będzie model z zamkniętymi szafkami i otwartymi wnękami z przelotkami na kable. W tego typu przestrzeniach będziesz mieć możliwość umieszczenia różnych sprzętów – z zachowaniem łatwego dostępu do nich oraz możliwością ukrycia przewodów.

Wybór komody do jadalni uzależnij od rodzaju przedmiotów, które będziesz w niej przechowywać. W przypadku, gdy będą to głównie obrusy, serwetki i bieżniki, praktyczny będzie model z zamkniętymi półkami. 

Mebel ten ma pomieścić także zastawę stołową? Rozważ nabycie modelu z przeszkleniami, za którymi można będzie wyeksponować naczynia, pokazać pełnię ich urody.

4. Co jeszcze przesądza o funkcjonalności komody?

Zasadniczy wpływ na komfort użytkowania komody ma ilość, rodzaj, wielkość i rozmieszczenie poszczególnych schowków. Nie bez znaczenia jest rzetelność jej wykonania oraz jakość zastosowanych akcesoriów:

 • solidne, lekko działające prowadnice gwarantujące pełny wysuw szuflad,
 • kształt i wielkość uchwytów,
 • sprawność działania cichego domyku w przypadku frontów bezuchwytowych.

5. W jakiej stylistyce powinien być zachowany wybrany przez Ciebie mebel?

W pomieszczeniach zaaranżowanych klasycznie dobrze będą wyglądać masywne, solidne komody. Taki mebel może być osadzony na frezowanym cokole. Mile widziane będą:

 • wysokie nóżki wysmuklające jego przysadzistą formę, 
 • frezowane lub ryflowane fronty, 
 • kształtne uchwyty. 

Tego typu detale lepiej podkreślą dostojeństwo wystroju Twojego wnętrza.

Industrialne przestrzenie znakomicie dopełnią komody osadzone na metalowym stelażu. Obowiązkowo powinien być on pokryty matową czernią. Najlepiej w takim przemysłowym wystroju sprawdzi się komoda wykonana z drewna o naturalnym wybarwieniu. Może ona również łączyć drewniany dekor ze wstawkami w kolorze czarnym lub szarym. 

W stylistyce skandynawskiej i oszczędnym minimalizmie dobrze odnajdzie się komoda wykonana z naturalnego drewna. Możesz zdecydować się także na model, w którym drewniany dekor jest zrównoważony chłodną bielą.  

Gdy poddasz analizie wszelkie wspominane w artykule kwestie, z pewnością uda Ci się wybrać komodę, która będzie dobrze Ci służyła, a przy okazji uatrakcyjni wygląd Twojego wnętrza.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły