• Poradnik

zaktualizowano

Oliwkowy kolor we wnętrzach? Sprawdź jak go wykorzystać!

Wiodącym trendem w projektowaniu wnętrz, który wciąż zyskuje na popularności jest stosowanie kolorów inspirowanych światem przyrody. Naturalne rozwiązania wzornicze, dekoracyjne i wykończeniowe dopełniają niniejszy styl. Zastosowanie na ścianach i nie tylko kombinacji bardzo eleganckich odcieni neutralnych kolorów sprawia, że możemy eksperymentować z różnymi efektami kompozycji aranżacyjnych. Obecnie niewątpliwie najbardziej trendy z wszystkich kolorystycznych propozycji stał się naturalny kolor oliwkowy. Można go łączyć z innymi neutralnymi barwami w bardzo ciekawy i niebanalny sposób. Świetnie sprawdzi się na przykład w pokoju dziennym.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego kolor oliwkowy jest tak modny?
  • Jak stosować kolor oliwkowy w aranżacjach wnętrzarskich?
  • W jakich stylach wnętrzarskich sprawdzi się kolor oliwkowy?

Aranżacje wnętrz w kolorze oliwkowym

Kolor oliwkowy to odcień przygaszonej zieleni inspirowany owocami oliwki. Odcień ten zaliczany jest do kolorów “przybrudzonych”, przez co wprowadza do wnętrza spokój i wrażenie harmonii. Jako kolor inspirowany naturą wywiera pozytywny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie, gdyż wycisza zmysły, koi nerwy i pozwala na komfortowy wypoczynek. Warto więc go stosować w naszym codziennym otoczeniu. Mimo że jest to subtelna zieleń to niesie ze sobą ożywczą siłę i nadaje aranżacjom efektowny wyraz estetyczny. Ten obecny w przyrodzie kolor jest dla nas niezwykle przyjazny sprawiając, że w takich wnętrzach czujemy się przytulnie i spokojnie.

Czy łatwo zastosować kolor oliwkowy w pomieszczeniu?

Kolor oliwkowy można wprowadzić we wnętrzach w różnej formie. Najpopularniejszym jego zastosowaniem jest pokrycie nim jednej ze ścian w pomieszczeniu, co nada całej aranżacji ciekawego charakteru. Jest to świetny wybór, gdy chcemy wprowadzić w pomieszczeniu więcej niż jedną barwę lub ożywić zbyt monotonną czy też surową aranżację. Oliwkowa zieleń efektownie zmienia swoje właściwości w zestawieniu z innymi kolorami.  Wydobywa charakter z towarzyszących jej barw i z łatwością się z nimi komponuje w perfekcyjną całość. Nic więc dziwnego, że kolor oliwkowy we wnętrzach cieszy się coraz większą popularnością. Jest nie tylko elegancki, ale wprowadza również do pomieszczeń ciepło, spokój i atmosferę relaksacji. Oliwkowy kolor ścian pasuje do niemal każdego pomieszczenia. Dodatkowo z oliwkowym dobrze komponuje się wiele kolorów.

Przykłady aranżacji!

Kolor oliwkowy doskonale się sprawdza zarówno jako przewodni kolor aranżacji, jak i barwa dodatkowa dla minimalistycznej bazy kolorystycznej. Możemy go stosować jako kolor ścian, jak i dodatków, a także wybrać narożnik czy sofę w tym odcieniu. Oliwkowa zieleń może mieć wiele odcieni. Od bardzo jasnych, przez ciemniejsze i nasycone, aż po bardzo ciemne lub przygaszone. Zupełnie jak owoc oliwki na różnych etapach dojrzewania. Właśnie przez ten uniwersalny charakter kolor oliwkowy zyskuje na rosnącej popularności i często jego odcienia są wybierane jako kolory przewodnie zarówno do przestronnych, jak i niewielkich pomieszczeń.

Jaki wygląda kolor oliwkowy? Jest to mieszanka koloru żółtego i zielonego z matowym, przygaszonym efektem. Ten odcień wydaje się nieco przybrudzony i złamany zimną szarością, co dodaje mu oryginalności i jednocześnie sprawia, że jest neutralny na tyle, że z łatwością można go zestawiać z wieloma innymi barwami i stosować w różnych stylach wnętrzarskich. Dzięki temu można tworzyć niebanalne połączenia!

Sypialnia w kolorach oliwki

W aranżacji sypialni ważne jest, aby stworzyć spokojne i harmonijne otoczenie, które sprzyja wypoczynkowi. Ostatnio coraz popularniejszym trendem jest wybór koloru oliwkowego, który swoją głębią i ciepłem idealnie sprawdza się w tej roli.

Warto wiedzieć !

Kolor oliwkowy to mieszanka zieleni i brązu – to odcień, który emanuje spokojem, równowagą i pozytywną energią. W sypialni z łatwością tworzy poczucie relaksu, podkreślając jednocześnie naturalny charakter wnętrza.

Jaki kolor pasuje do oliwkowej ściany? Idealne będą meble w odcieniu naturalnego drewna. Mogą to być szafki czy stoliki nocne w kolorach jasnego dębu lub ciemnej okleiny. Ważne, aby utrzymać balans kolorystyczny – zbyt ciemne meble mogą przytłoczyć oliwkowy kolor ścian.

Dodatki i dekoracje też mogą odzwierciedlać kolorystykę sypialni. Oliwkowe poszewki na poduszki, pledy czy zasłony dodadzą wnętrzu ciepła. Aby przełamać monotonność, można dodać akcenty w kontrastującym kolorze, jak biel, szary lub czarny.

Aranżacja salonu w kolorze oliwkowym

Salon w kolorze oliwkowym to doskonałe połączenie elegancji i przytulności. Kolor ten kojarzy się z naturą i spokojem, a jednocześnie doda wnętrzu wyrafinowanego charakteru.

Tak jak w sypialni, również i w salonie ściany w odcieniu oliwkowym tworzą idealne tło dla mebli z naturalnego drewna. Dobrze sprawdzają się tutaj jasne dębowe półki, stoliki kawowe i szafki. Ciepły, neutralny kolor tkanin, np. beż czy szary, doskonale uzupełnią tę kolorystykę.

Złam monotonię, wprowadzając do salonu elementy kontrastujące, np. białe lub czarne dodatki – wazony, lampy, obrazy.

Oliwkowy salon to przestrzeń, która inspiruje do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Taki wystrój doda wnętrzu przytulności, zachowując jednocześnie nowoczesny i elegancki styl.

Oliwkowe ściany w kuchni?

Kuchnia w odcieniach oliwkowych to propozycja dla miłośników przytulnych, ciepłych i naturalnych wnętrz. Ta paleta barw wprowadzi harmonię i stworzy atmosferę przytulności, sprzyjającą wspólnemu gotowaniu i posiłkom.

Warto wiedzieć !

Fronty mebli kuchennych w kolorze oliwkowym to doskonały sposób na wprowadzenie tej kolorystyki. Dobrze kontrastują z blatem z naturalnego drewna lub kamienia – to połączenie doda kuchni ciepła i przytulności.

Pamiętaj, aby dobrać odpowiednie dodatki. Ciepłe, drewniane elementy, jak deski do krojenia czy naczynia, z pewnością podkreślą charakter kuchni. Oświetlenie powinno być jasne i przyjazne, z możliwością regulacji, aby dostosować je do różnych potrzeb.

Szklane lub ceramiczne dodatki w tonacji oliwkowej dodadzą elegancji. Kontrast stworzą białe lub stalowe elementy – zlew, okap, uchwyty. Oliwkowa kuchnia to przestrzeń, gdzie natura spotyka się z funkcjonalnością. To idealna propozycja dla tych, którzy cenią sobie spokój, harmonię i naturalność, nawet podczas gotowania.

Z czym łączyć kolor oliwkowy?

Wiele osób, które urzekł kolor oliwkowy we wnętrzach zastanawia się z czym go łączyć. Z jakimi kolorami dobrze harmonizuje w przestrzeni domowej lub biurowej? Najlepsze połączenia kolorystyczne w tym zakresie to zestawienie koloru oliwkowego z:

  • białym – biały jako odcień neutralny jest wyjątkowo bezpieczny, dlatego warto zestawiać go z barwami, które chcemy nieco uspokoić lub planujemy rozjaśnić przestrzeń wnętrza. Biały stanowi też optymalne tło dla koloru oliwkowego i pozwala go lepiej wyeksponować.
  • żółtym – takie zestawienie trafi w gusta osób, które uwielbiają eklektyzm i ożywczy charakter estetyki aranżacji. Jest to radosne połączenie kolorów ziemi i słońca, które sprawi, że wnętrze stanie się pełne życia i wyjątkowo ciekawe wzorniczo.
  • turkusem – spokojny i relaksujący oliwkowy w połączeniu z energetyzującym turkusem to bardzo ciekawe zestawienie, które przypadnie do gustu osobom ceniącym niebanalną estetykę domowych aranżacji. 
  • różowym – takie zestawienie nada wnętrzu nieco szlachetności i nawiązuje do stylistyki glamour. Wystarczy połączyć spokojny oliwkowy z brudnym lub pudrowym różem, aby stworzyć elegancką i zarazem ponadczasową kompozycję.
  • beżowym lub kremowym – to połączenie jest niesamowicie eleganckie, a jednocześnie bardzo naturalne. Idealnie sprawdzi się w aranżacjach w stylu naturalnym, eko, boho i skandynawskim.

W jakich stylach wnętrzarskich sprawdzi się kolor oliwkowy?

Kolor oliwkowy ma wyjątkowo uniwersalny charakter za sprawą przygaszonego efektu, dzięki czemu pasuje do wielu różnych stylów wnętrzarskich. Odcień ten z powodzeniem może dominować w przypadku mebli tapicerowanych lub innych kompletów, a także występować w postaci dodatków bądź harmonijnie łączyć się z dekoracjami w innych kolorach. 

  • eko, boho i natural – kolor oliwkowy jako dominujący dobrze prezentuje się jako baza do aranżacji w stylach inspirowanych naturą. Wystarczy dopełnić aranżację o meble z naturalnych materiałów, dekoracje stworzone z surowców z recyklingu i żywe rośliny doniczkowe.
  • glamour – w tym przypadku najlepiej pasuje ciemny kolor oliwkowy zestawiony z purpurą, turkusem, czernią i grafitem. Oliwkowe obicia i tkaniny welurowe, matowe i połyskujące są idealną bazą.
  • klasyczny – tutaj dobrze zaprezentuje się oliwkowy z bielą, czernią lub beżem. W takim zestawieniu warto zdecydować się głównie na dodatki w zielonym odcieniu.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 2 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agnieszka Brewka

Agnieszka Brewka

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Podobne artykuły