• Poradnik

zaktualizowano

Panele tapicerowane – jakie wybrać?

Chcesz, by w Twojej sypialni zapanował przytulny klimat sprzyjający relaksowi? Przyjemne ciepło oraz urozmaicenie wprowadzą do niej panele tapicerowane. Jakie wybrać wzory oraz w jaki sposób zaaranżować je na ścianie? Mamy dla Ciebie garść praktycznych wskazówek!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym cechują się panele tapicerowane?
  • Jakie znajdują zastosowanie w domu?
  • Jak stworzyć z nich ciekawą wizualnie, a przy tym funkcjonalną aranżację?

Panele tapicerowane – co to właściwie jest?

Po modzie na minimalizm we wnętrzach przyszedł czas na dodatki, dzięki którym nasze domy stają się bardziej klimatyczne i komfortowe. Znakomicie w powyższe kryteria wpisują się panele tapicerowane. 

To rodzaj okładziny ściennej o dosyć specyficznej budowie. Jej szkielet jest wykonany z płyty meblowej dociętej w odpowiedni kształt. Na nią położona jest warstwa pianki. Całość wieńczy tkanina tapicerska.

Taka konstrukcja sprawia, że panele są lekkie, a przy tym trwałe. Nie ma ryzyka, że z czasem się odkształcą. Z powodzeniem posłużą Ci przez kilka sezonów.

Zestaw paneli tapicerowanych do przedpokoju
Zestaw paneli tapicerowanych do przedpokoju

Można umieścić je na ścianie pojedynczo, choć na ogół występują w grupach. Tworzą wtedy coś w rodzaju mozaiki złożonej z przynajmniej kilku — mniej lub bardziej ciasno — przylegających do siebie elementów.

Jakie zastosowanie znajdują panele tapicerowane w domu?

Do czego służą panele tapicerowane? Jakie wybrać, by mieć z nich pożytek? Już Ci wszystko wyjaśniamy! Ich zadaniem jest ocieplanie wnętrz i to w każdym znaczeniu tego słowa. 

Puste ściany sprawiają, że pomieszczenia wydają się mało przyjazne dla domowników. Często ładny kolor farby lub ciekawy wzór na tapecie nie jest w stanie zmienić ich odbioru. Miękkie panele obleczone miłą w dotyku tkaniną wprowadzają wnętrz przytulną atmosferę.

Najczęściej instalowane są w sypialni, gdzie pełnią funkcję zagłówka do łóżka. W takim układzie zapewniają wygodne oparcie dla pleców w czasie czytania książki lub korzystania z laptopa. Z tak stylowym wezgłowiem posłanie będzie prezentowało się niemal po królewsku, zachęcało do wypoczynku. Gdy łóżko jest ustawione równolegle do ściany, możesz obłożyć ją panelami na całej jego długości. W ten sposób unikniesz w czasie snu kontaktu z jej twardą, zimną powierzchnią. Ich piankowa struktura zamortyzuje również siłę przypadkowego uderzenia w nią.

W pokoju dziecięcym panele tapicerowane mogą osłaniać ścianę przy łóżku, a dodatkowo w kąciku przeznaczonym do zabawy. Gdy uzupełnisz go o kilka miękkich poduch, Twoja pociecha zyska miejsce, w którym będzie mogła w komfortowych warunkach grać w gry lub czytać książeczki.   

Panele tapicerowane w pokoju dziecięcym
Panele tapicerowane w pokoju dziecięcym

Warto wiedzieć!

Wypełniona pianką okładzina nie tylko izoluje domowników od zimnych ścian, lecz również wycisza dobiegające zza nich hałasy. Tę ich właściwość szczególnie doceniają posiadacze mieszkań w bloku.

Panele tapicerowane chętnie wykorzystywane są także w przedpokoju jako oparcie dla ławki, na której domownicy oraz goście zmieniają buty. Tak naprawdę można włączyć je do aranżacji niemal każdego domowego pomieszczenia. Wyjątek stanowi jedynie łazienka i kuchnia. Jest tu element ryzyka, że wilgotne powietrze z czasem obniży walory estetyczne lub użytkowe paneli.

Panele tapicerowane — jakie wybrać do swojego wnętrza?

Dostępne w Meble Bogart panele różnią się miedzy sobą wielkością, formą, a także kolorem. Ich wymiary warto uzależnić od ilości wolnego miejsca na ścianie, a także posiadanego zamysłu na wygląd takiej aranżacji. 

Do wyboru masz elementy o kształcie:

  • kwadratowym
  • prostokątnym
  • trójkątnym
  • okrągłym.

Osoby gustujące w niesztampowych rozwiązaniach mogą postawić na:

  • jodełkę
  • diament 
  • heksagon (plaster miodu).
Panele tapicerowane do pokoju dziecięcego
Panele tapicerowane do pokoju dziecięcego

Warto wedzieć!

Dogodne jest to, że u nas możesz wybierać między dwoma grubościami pianki. Jeśli panele mają stanowić jedynie ozdobę, ich wypełnienie nie musi być obfite. Grubość wynosząca 5 cm będzie wskazana, gdy okładzina ma gwarantować także miękkie oparcie.

Kolor paneli należy dopasować do palety barw zastosowanej w pomieszczeniu. Kompozycje monochromatyczne są szykowne. Chcesz wprowadzić zdecydowany akcent do wystroju, który przełamie w nim monotonię? Skuś się na okładzinę zmontowaną z dwóch lub trzech kolorów.

Harmonię do wnętrz wprowadzają panele uformowane w wąski pas biegnący wzdłuż lub w poprzek ściany. Za to niepowtarzalnego charakteru przydają im układy o nieregularnej formie. 

Intrygująco prezentują się okładziny skonstruowane z elementów o zróżnicowanej formie i wielkości. Dla lepszego efektu możesz pobawić się także ich kolorystyką. W ten sposób osiągniesz efekt trójwymiaru, dzięki któremu aranżacja Twojego wnętrza nabierze głębi.

Szeroki wybór paneli tapicerowanych — jakie wybrać?

W naszym sklepie znajdziesz pojedyncze panele o niewielkich rozmiarach do samodzielnej konfiguracji. Możesz nimi pokryć niewielki fragment ściany lub zainstalować je na większej powierzchni. 

Alternatywę dla nich stanowią gotowe zestawy złożone z kilku połączonych na stałe modułów. Jest jeszcze jedna opcja, czyli przygotowane na indywidualne zamówienie panele tapicerowane. Jakie wybrać rozwiązanie? 

Zaletą zestawów jest ogromna wygoda. Docenią ją osoby, które nie mają czasu na skomponowanie takiej „układanki” we własnym zakresie lub nie są pewne rezultatów, które mogłyby wypracować. Minusem gotowych okładzin jest zawężone pole wyboru. 

Samodzielne stworzenie dekoracji z paneli może być źródłem ogromnej frajdy, ale nie każdy jest na tyle twórczy, by podołać temu zadaniu. Postaw na tę opcję, które najlepiej wpisuje się w Twoje potrzeby oraz upodobania. 

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły