• Poradnik

zaktualizowano

Pielęgnacja mebli drewnianych – jak robić to dobrze?

Wraz z modą na wnętrza inspirowane naturą meble z drewna powróciły do łask. Ich piękne zabarwienie i rysunek słojów przydaje domowym przestrzeniom ciepła oraz przytulności. Właściwa pielęgnacja mebli drewnianych może sprawić, że zachowają one swój atrakcyjny wygląd przez długi czas. Jak powinna ona wyglądać?

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakich błędów wystrzegać się podczas codziennego użytkowania mebli wykonanych z drewna?
  • Jak należy je pielęgnować, by szybko nie straciły one swoich walorów estetycznych i użytkowych?

Drewno jest materiałem ciepłym, przyjemnym w dotyku, łatwym w obróbce. Wykonane z niego meble mają ogromnie wiele zalet. Należą one jednak do dosyć wymagających. Jeśli zadbasz o nie troskliwie, będziesz cieszyć się nimi przez wiele lat.

Ochrona mebli z drewna przed uszkodzeniami to podstawa

Drewno jest surowcem trwałym, a jednocześnie dosyć delikatnym. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób możesz uchronić wykonane z niego meble przed przypadkowym lub przedwczesnym zniszczeniem?
  • Ochrona mebli przed działaniem skrajnych temperatur

Drewniane meble mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem działania ciepła lub chłodu. W domowych warunkach większe zagrożenie stanowią dla nich wysokie temperatury. Planując lokalizację poszczególnych modułów np. w salonie, staraj się wystrzegać miejsc znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła tj. grzejników, pieca, kominka. Odległość pomiędzy nimi a meblami powinna wynosić co najmniej metr.

 
ideaWAŻNE

Jeżeli w Twoim domu zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, ustaw meble na filcowych podkładkach. Posłużą one za izolację.

Warto przy tej okazji nadmienić, że ekspozycja na bezpośrednie działanie promieni UV może zakończyć się odbarwieniem mebli. Lepiej nie ustawiaj ich w miejscach, gdzie będą one wystawione na działanie „ostrego” słońca.
  • Regularnie wietrzenie pomieszczeń
Ochrona i pielęgnacja mebli drewnianych polega także na zapewnieniu im odpowiednich warunków. Naturalny materiał, z którego zostały one wykonane, źle znosi „ekstrema”. W praktyce oznacza to, że zarówno nadmierna wilgotność powietrza (powyżej 70%), jak i zbyt duża jego suchość (poniżej 45%) mogą doprowadzić do uszkodzenia mebli.

ideaWARTO WIEDZIEĆ

Możesz zainwestować w urządzenie, które będzie informowało Cię o poziomie wilgotności powietrza w domu. Prostszym oraz tańszym sposobem jest systematyczne wietrzenie mieszkania. Ten prosty patent pomaga utrzymać meble w dobrej kondycji.

  • Ostrożność w obchodzeniu się z meblami
Zanim umieścisz naczynie wypełnione płynem na powierzchni drewnianego mebla, zabezpiecz jego blat z wykorzystaniem podkładki. W ten sposób ochronisz go nie tylko przed szkodliwym działaniem wysokich temperatur, ale także odgnieceniami i zarysowaniami.
 
Gdy mimo podjętych środków ostrożności dojdzie do zalania powierzchni mebla, natychmiast usuń płyn przy użyciu ściereczki lub papierowego ręcznika. Staraj się zrobić to szybko i bez pocierania.
 
Podobne czynności wykonaj w sytuacji, gdy dojdzie do zabrudzenia mebla. Zwlekanie z usunięciem plam może skutkować wniknięciem zanieczyszczeń w strukturę drewna. Zlikwidowanie ich wtedy może być bardzo trudne, a czasem nawet niemożliwe.

Pielęgnacja mebli drewnianych: co musisz wiedzieć na ten temat?

Kurz z powierzchni mebli usuwaj regularnie. Gdy dojdzie do jego nagromadzenia, trudniej będzie go usunąć. Ich powierzchnię przecieraj przy użyciu suchej lub lekko wilgotnej ściereczki.

Tkanina powinna być miękka, by nie doszło do powstania zarysowań. Wykonywanie tych czynności z wykorzystaniem szorstkiej powierzchni gąbki oraz wszelkiego rodzaju czyścików jest zakazane.
 
Do mycia mebli drewnianych zasadniczo nie zaleca się wody. Nie wolno stosować takich detergentów jak: płyn do mycia naczyń, czy płyn do mycia szyb. Mogą one doprowadzić do zmycia warstwy ochronnej drewna.
 

Jak należy czyścić i pielęgnować meble drewniane?

Najlepszą pielęgnację mebli drewnianych gwarantują dedykowane do tego celu preparaty. W żadnym wypadku nie korzystaj z tych o uniwersalnym zastosowaniu. Wybrane do tego celu środki nie powinny zawierać terpentyny, amoniaku oraz rozpuszczalników.

Przed użyciem przetestuj dany preparat w mało widocznym miejscu, by mieć pewność, że nie uszkodzi on mebla. Aplikuj go na ściereczkę, dopiero później na drewno.
 
Postaraj się o dwie osobne szmatki. Jedną nanoś środek, a drugą ścieraj zanieczyszczenia. W ten sposób nie rozetrzesz ich na powierzchni mebla. Tę samą zasadę stosuj przy nakładaniu preparatów pielęgnujących. Z tą tylko różnicą, że druga szmatka potrzebna Ci będzie do wypolerowania mebla, by pięknie lśnił.
Ważną zasadą podczas pielęgnacji mebli drewnianych jest przecieranie ich zgodnie z przebiegiem usłojenia.Meble generalnie różnią się między sobą wykorzystanym do ich produkcji gatunkiem drewna oraz metodą, za której pomocą zostały one zabezpieczone przed zniszczeniem. Z czasem skuteczność takiej ochrony maleje, dlatego zaleca się okresową konserwację powierzchni mebli drewnianych – zgodnie z metodą zastosowaną przez ich producenta.
W przypadku mebli woskowanych impregnacja sprowadza się do wcierania w ich powierzchnię wosku. Środkiem używanym do konserwacji mebli olejowanych jest oczywiście olej. Takie działania warto wykonać przynajmniej 2 razy do roku. Dzięki temu meble będą mniej podatne na uszkodzenia, a zyska również na tym ich wygląd. Chętnie aranżujesz domowe przestrzenie z wykorzystaniem naturalnych materiałów? Koniecznie przeczytaj ten artykuł: „Biophilic design – na czym polega nowy trend wnętrzarski?”.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

0 z 0 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły