• Kuchnia
  • Pomieszczenia
  • Poradnik

zaktualizowano

Plusy i minusy aranżacji kuchni na wymiar

Przymierzasz się do zmiany wystroju kuchni? Do wyboru masz gotowe meble oraz te zaprojektowane i wykonane na indywidualne zamówienie. Od dawna marzy Ci się kuchnia „na wymiar”? Jest kilka rzeczy, które musisz o niej wiedzieć, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.
 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie możliwości daje kuchnia „na wymiar”?
  • Jakie ograniczenia ma takie rozwiązanie?
Trudno jest w sposób jednoznaczny odpowiedzieć, czy lepszą propozycję stanowi kuchnia na zamówienie, czy gotowy zestaw mebli kuchennych. Wszystko jest kwestią posiadanych potrzeb, oczekiwań, a także budżetu przeznaczonego na ten cel.
 

W artykule przyjrzymy się spersonalizowanej opcji. Przytoczymy argumenty przemawiające za takim rozwiązaniem oraz przeciw niemu. Dzięki temu łatwiej Ci będzie dokonać wyboru.

Kuchnia „na wymiar”: dlaczego warto na nią postawić?

1. Maksymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni
 

Meble kuchenne wykonane na zamówienie są perfekcyjnie dopasowane do warunków panujących w konkretnym wnętrzu. Z taką aranżacją problemem przestaje być:

  • mały metraż i nieregularny kształt wnętrza,
  • skosy typowe dla pomieszczeń na poddaszu,
  • krzywe ściany zdarzające się w starym budownictwie,
  • umiejscowienie okien oraz drzwi wejściowych do kuchni.
W kuchniach „na wymiar” nie ma pustych przestrzeni pomiędzy szafkami, a blaty umieszczone są na optymalnej wysokości. Fronty mebli otwierają się w sposób, który nie ogranicza swobody ruchów w pomieszczeniu oraz nie blokuje dostępu do innych modułów.
 
 
Taka zabudowa umożliwia praktyczne urządzenie pustych kątów, które trudno jest szczelnie wypełnić z wykorzystaniem gotowych kompletów. Co więcej, z nią możliwe jest umeblowanie kuchni zgodnie z zasadami ergonomii.
 
 
W praktyce oznacza to podział pomieszczenia na różne strefy, odpowiednie przyporządkowanie do nich sprzętów oraz zawartości szafek. Każdy znajdujący się w tak rozplanowanej kuchni przedmiot ma swoje stałe miejsce, w którym szybko i bez problemu go odnajdziesz.  
Przy okazji kuchennych urządzeń należy wspomnieć, że w takiej kuchni możesz samodzielnie zadecydować o ich umiejscowieniu oraz zabudować tak, by aranżacja była nie tylko praktyczna, ale i miła dla oka.
 
 
2. Spersonalizowane rozwiązania podnoszące funkcjonalność
Kuchnia na zamówienie gwarantuje dużą swobodę w doborze ilości i wielkości tworzących ją elementów. Właściwe zaplanowanie ich rozkładu w przestrzeni, przy jednoczesnym wyposażeniu ich wnętrza w różnorodne systemy do przechowywania, przekłada się na wysoki komfort użytkowania tego domowego wnętrza.
 
Meble wykonywane są według indywidualnego projektu, z nastawieniem na maksymalne dopasowanie do potrzeb ich użytkowników.
 
 
 
3. Ogrom możliwości wyboru
 

W przypadku kuchni „na wymiar” możesz decydować o dosłownie każdym jej aspekcie. Kwestią podlegającą uzgodnieniom jest materiał wykonania mebli, rodzaj zastosowanych akcesoriów (podnośniki, prowadnice) i dodatków (oświetlenie).

4. Niepowtarzalny wygląd
 
Poprzez samodzielny dobór kolorów frontów i korpusów szafek, jak również kształtu uchwytów możesz mieć wpływ na stylistykę swojej kuchni.
 
 

Warto wiedzieć!

Wolisz fronty gładkie, a może frezowane? Lubisz ozdobne uchwyty, a może bardziej cenisz sobie wygodę systemów dotykowych? Projekt kuchni zamówionej przez Ciebie może uwzględniać każde Twoje życzenie oraz sugestię. Mogą dotyczyć one zarówno jej walorów estetycznych, jak i użytkowych. Otrzymany zestaw mebli w pełni będzie wpisywał się w Twoje upodobania, a przy okazji sprawi, że wnętrze zyska niepowtarzalny charakter. Nie zobaczysz takich mebli ani u rodziny, ani u swoich przyjaciół.

5. Wysoka trwałość
 

Przyjęło się myślenie, że kuchnia „na wymiar” oznacza wysoką jakość. Jeśli zdecydujesz się powierzyć jej wykonanie fachowcom, którzy wykonają solidną rzemieślniczą pracę – kuchnia będzie służyła Ci przez długie lata.

Firmy specjalizujące się w takich realizacjach korzystają z solidnych, sprawdzonych materiałów. Długa żywotność to spory plus po stronie mebli kuchennych na zamówienie.
 
 

Ograniczenia kuchni na zamówienie, które warto mieć na uwadze

1. Komfort ma swoją cenę
 

Minusem po stronie kuchni „na wymiar” jest przede wszystkim wyższa cena. Możliwość samodzielnego decydowania o poszczególnych jej komponentach jest dogodna, ale niestety potęguje ona koszty związane z jej zakupem.

Projekt, materiały, a także praca nad wykonaniem oraz instalacją takiego kompletu mebli – to wszystko ma swoją wartość. Gotowe zestawy są bardziej ekonomiczne.
 
2. Wydłużony czas oczekiwania na meble
 
Wybierając meble na zamówienie, musisz mieć świadomość, że nie będą one dostępne od ręki. Pozyskanie potrzebnych materiałów, a przede wszystkim praca nad Twoim wymarzonym zestawem może pochłonąć kilka tygodni, a czasem nawet miesięcy.
 
Jeśli zależy Ci na szybkiej metamorfozie wnętrza, kuchnia „pod wymiar” nie będzie dobrym wyborem.
 
3. Montaż na stałe
 

Takich mebli nie można zdemontować i zainstalować w innym mieszkaniu. Tworzone są one z myślą o konkretnym pomieszczeniu i montowane na stałe. Nie ma szans na dopasowanie ich do innego wnętrza.

Meble „na wymiar” mogą stanowić także przeszkodę w czasie przyszłych remontów. To stała zabudowa, której nie da się przesunąć na okoliczność malowania ścian, czy kładzenia płytek. Trzeba zorganizować prace tak, by móc odnowić wnętrze bez ich przemieszczania, a dodatkowo uważać, by w ich trakcie nie uszkodzić mebli.
 
Chcesz wiedzieć, jaki kuchenny wystrój będzie modny w tym roku? Zajrzyj do artykułu: „Jak zmienią się trendy w aranżacji kuchni w 2022 roku?”.
 
 

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

4.7 z 3 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły