• Poradnik

zaktualizowano

Płytki czy panele w salonie — co wybrać?

Urządzanie salonu, najbardziej reprezentacyjnego pomieszczenia w całym domu, to nie tylko wybór koloru ścian, mebli i dodatków. Aby cała aranżacja była spójna, ważne jest także to, co znajdzie się na podłodze. Jak więc rozstrzygnąć dylemat co do salonu: płytki czy panele? Jeśli pod uwagę weźmiesz kilka szczegółów, na pewno uda Ci się podjąć najlepszą decyzję!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są zalety paneli podłogowych?
  • Kiedy płytki to najlepsze rozwiązanie z możliwych?
  • Jakie są wady płytek, a jakie paneli?
  • Do jakiego stylu wnętrzarskiego bardziej odpowiednie będą panele, a do jakiego – płytki?

Kiedy warto wybrać panele podłogowe?

Na pytanie „co do salonu: płytki czy panele?” wiele osób bez wahania odpowie, że panele! Ten typ wykończenia aranżacji podłogi jest przecież obecnie najbardziej popularny. Dlaczego?

Po pierwsze, panele bardzo łatwo ułożyć. Montaż elementów przebiega niezwykle szybko i nie wymaga specjalnej wiedzy ani doświadczenia. Bez problemu poradzi z nim sobie właściwie każdy!

Druga ważna zaleta paneli to mnogość dostępnych wzorów i kolorów! Znajdziesz je zarówno w chłodniejszych, jak i cieplejszych odcieniach drewna. Kolorystyka zaczyna się od prawie białej i przez szarości, beże, klasyczne brązy przechodzi po barwy prawie czarne. Wobec tego, jeśli zdecydujesz się położyć na podłodze w salonie panele, nie będziesz miał problemu z wyborem właściwego odcienia!

Komoda Klaso do salonu
Komoda Kalso w granatowym odcieniu

Trzecia kwestia to wytrzymałość. Panele są odporne na ścieranie, odbarwienia i naciski. Nietrudno też utrzymać je w czystości – wystarczy regularnie umyć podłogę przeznaczonym do tego środkiem.

Warto wiedzieć!

Do niedawna panele uchodziły za rodzaj podłoża, którego nie można łączyć z ogrzewaniem podłogowym. Jednak w ostatnich latach diametralnie się to zmieniło! Obecnie większość paneli nadaje się do ogrzewanych podłóg – zawsze jednak sprawdzaj oznaczenia producenta. Do ogrzewania podłogowego wybieraj też panele cieńsze (8-10mm).

Płytki do salonu? Oczywiście!

Drugą popularną okładziną podłogową są płytki. One również, tak jak panele, dostępne są w wielu wzorach i kolorach. W tym przypadku wybór jest nawet większy! Płytki podłogowe znajdziesz w wersjach imitujących drewno, beton albo marmur. Możesz też zdecydować się na płytki w ciekawym kolorze, np. niebieskim albo zielonym.

Płytki równie łatwo, jak panele utrzymasz w czystości. Są też bardzo wytrzymałe! Zniosą pocieranie oraz drapanie (co jest ważne zwłaszcza dla właścicieli czworonogów). Płytki podłogowe możesz też swobodnie łączyć z ogrzewaniem podłogowym.

Minusy płytek i paneli

Czy płytki oraz panele podłogowe mają jakieś wady? Tak – jak zresztą każdy inny rodzaj podłoża. Poznaj je więc, zanim ostatecznie zdecydujesz co znajdzie się na podłodze w Twoim salonie!

Nowoczesny narożnik z obrotowym siedziskiem Flavio
Nowoczesny narożnik z obrotowym siedziskiem Falvio

Wady paneli podłogowych to:

  • Słaba odporność na uderzenia. Jeśli zdarzy się, że z dużej wysokości spadnie na panele ciężki przedmiot, może powstać w nich wgniecenie. Czasem też z powodu pęknięcia i odprysku dochodzi do zdarcia wierzchniej warstwy panela.
  • Ograniczona trwałość. Żywotność paneli nie jest obliczona na dziesięciolecia. Tańsze modele mogą źle wyglądać już po roku czy dwóch od ułożenia! Droższym zwykle udaje się przetrwać w stanie idealnym kilka lat. Z czasem niemal wszystkie jednak wykrzywiają się, puchną i… rezonują w czasie chodzenia! Aby odsunąć w czasie tego typu problemy, panele układa się na specjalnych, przeznaczonych do tego matach. Choć ostatecznie ich nie widać, nie oszczędzaj więc na nich!
  • Większość laminatów gromadzi ładunki elektrostatyczne – a to oznacza, że panele są podatne na zakurzenie. I choć brud bardzo łatwo usunąć, to równie szybko zbierze się w konkretnych miejscach ponownie.

Czy wobec tego lepiej niż na panele, zdecydować się na położenie na podłodze płytek? Nie zawsze. Wśród wad płytek podłogowych wymienić trzeba to, że:

  • Tak jak panele, płytki również nie są odporne na mocne uderzenia. Może zdarzyć się, że w momencie naprawdę silnego uderzenia płytka pęknie, a podłoga straci swój piękny wygląd.
Zestaw mebli do salonu Reila
Zestaw mebli do salonu Reila
  • Jeśli w Twoim domu nie ma ogrzewania podłogowego, płytki zimą będą nieprzyjemnie chłodne. Chodzenie boso po domu przestanie więc być dobrym rozwiązaniem.
  • Część płytek ma dosyć śliską powierzchnię. A to utrudnia funkcjonowanie seniorom. Może też prowadzić do wypadków, jeśli mieszkasz z małym dzieckiem albo uwielbiającym ruch czworonogiem.

Warto wiedzieć!!

Jeśli zależy Ci na położeniu na podłodze płytek, a jedyne co Cię powstrzymuje to ich chłód, poradzisz sobie z problemem na dwa sposoby. Pierwszy to oczywiście noszenie kapci! A drugi? Wystarczy, że w miejscach, gdzie przebywasz najczęściej rozłożysz dywany! Przy okazji optycznie ocieplisz wnętrze!

Co do salonu – płytki czy panele? Zależy, jakie wnętrze urządzasz!

Odpowiadając na pytanie „co do salonu – płytki czy panele?”, warto wziąć pod uwagę charakter wnętrza. Drewnopodobne panele dodadzą całej aranżacji ciepła i przytulności. Płytki, nawet imitujące drewno, nie sprawią już tak dobrego wrażenia. Ich ułożenie na podłodze podkreśli panującą we wnętrzu surowość i nowoczesność.

Z tego powodu płytki lepiej sprawdzają się w aranżacjach nowoczesnych, loftowych i industrialnych. Panele z kolei to wymarzone wykończenie do wnętrz klasycznych, skandynawskich, boho, prowansalskich czy rustykalnych.

Co do salonu – płytki czy panele? Na tak postawione pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Każdy z tych materiałów ma przecież zarówno swoje zalety, jak i wady. Warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji poznać je wszystkie i rozważyć. A jeśli wciąż trudno będzie wybrać, dopasować rodzaj wykończenia do charakteru całego wnętrza i pozostałych elementów aranżacji salonu!

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły