• Poradnik

zaktualizowano

Sposoby na ochłodzenie mieszkania bez klimatyzacji

Pełnia lata to nie tylko okazja do korzystania z beztroskich chwil nad morzem lub w górach. W miastach często przychodzi wówczas mierzyć się z upałem – zarówno na zewnątrz, jak i w nagrzanym mieszkaniu. O ile jednak nie masz wpływu na pogodę, możesz zmniejszyć temperaturę w swoim pokoju dziennym! Jak to zrobić? Podpowiadamy skuteczne sposoby na ochłodzenie mieszkania. I to bez wykorzystania klimatyzacji!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są najbardziej popularne sposoby na ochłodzenie mieszkania?
  • Dlaczego warto w ciągu dnia zasuwać zasłony w oknach?
  • Jakiej jeszcze metody możesz spróbować?
  • Jak ważne jest nocne wietrzenie pomieszczeń?

Najbardziej znane sposoby na ochłodzenie mieszkania

Kiedy zastanawiasz się jak obniżyć temperaturę w mieszkaniu i przetrwać najbardziej upalne dni lata, z pewnością jednym z pierwszych Twoich pomysłów będzie skorzystanie z wentylatora. I słusznie! Wentylator o odpowiednio dobranej mocy i wielkości pomoże Ci skutecznie ochłodzić powietrze w wybranym pomieszczeniu. Korzystanie z takiego urządzenia jest bardzo wygodne i proste. Wystarczy ustawić go w wybranym miejscu i podłączyć do prądu! Dodatkowa zaleta wentylatora to jego mobilność – urządzenie z łatwością przeniesiesz z salonu do sypialni lub kuchni!

Drugi popularny sposób na ochłodzenie mieszkania to zmiana nawyków związanych z przygotowywaniem posiłków. Jeśli do tej pory gotowałeś w ciągu dnia, w upalne dni lepiej odłóż pieczenie i smażenie na wieczór. Ta metoda sprawdza się zwłaszcza w małych mieszkaniach, w których gorące powietrze z kuchni szybko dodatkowo dogrzewa pozostałe pomieszczenia. 

Jeśli jednak koniecznie musisz ugotować coś w środku dnia, uruchom okap i postaraj się nie otwierać na dłużej okien. Kiedy to zrobisz, do domu przedostanie się rozgrzane, upalne powietrze z zewnątrz.

Wykorzystaj zasłony i rolety!

Korzystanie z zasłon, rolet i żaluzji to kolejne świetne sposoby na ochłodzenie mieszkania! Jak wybierać te elementy wyposażenia?

  • Jeśli w oknach umieszczasz zasłony, latem wybierz jasne, wykonane z grubej tkaniny. Dlaczego? Jasny kolor nie skupia tak mocno promieni słonecznych, jak ciemniejsze barwy. Wręcz przeciwnie – odbija je, dzięki czemu w pomieszczeniu temperatury nie rosną aż tak gwałtownie. Dodatkowym plusem jest to, że jasne zasłony nie zaciemniają zbyt mocno wnętrz, więc pokoje nie toną przez cały dzień w półmroku. 

Kluczem do sukcesu w przypadku tej metody jest zasłonięcie okien rano i pozostawienie ich zakrytych aż do wieczora.

  • Zainstalowałeś w oknach żaluzje? W takim razie postępuj podobnie jak wówczas, gdy znalazły się w nich zasłony. Zasuń żaluzje rano i nie odsłaniaj ich w ciągu dnia! Jest duża szansa, że zadziałają one jeszcze skuteczniej niż zasłony, bo zwykle szczelniej zakrywają okienne szyby.
  • Za najbardziej skuteczny sposób związany z zasłanianiem okien uznawane jest stosowanie rolet. Dobrze zadziałają zarówno takie wewnętrzne, pokojowe, jak i rolety zewnętrzne. W ich przypadku również zwróć uwagę na materiał. Im jaśniejszy i grubszy, tym lepiej!

Warto wiedzieć!

Jeśli dopiero planujesz zakup zasłon, zwróć uwagę na tzw. zasłony zaciemniające. Wyróżnia je to, że zatrzymują powietrze tuż przy oknie i w ogóle nie wpuszczają światła do wnętrza. Latem w ciągu dnia trzeba więc będzie zapalić w mieszkaniu światło – ale też w pomieszczeniach będzie chłodniej. Zasłony zaciemniające wykorzystasz również zimą – pomogą Ci utrzymać we wnętrzach ciepło.

Dobre nawilżenie powietrza ma znaczenie!

Czy wiesz, że pomocne w utrzymaniu niższej temperatury w pokojach w czasie upałów jest również odpowiednie nawilżenie powietrza? Jak je uzyskać? Możesz wstawić do wybranego pomieszczenia nawilżacz powietrza! Wydobywająca się z urządzenia para wodna skutecznie obniży temperaturę w Twoim mieszkaniu. Przy okazji takie działanie sprawi, że w powietrzu przestaną unosić się pyłki, kurz i alergeny. Jeśli więc któryś z Twoich domowników zmaga się z alergią, skorzystacie podwójnie.

Jeśli chciałbyś przetestować tę metodę, zanim wybierzesz i zamówisz nawilżacz, rozłóż na grzejnikach, krzesłach albo suszarce na ubrania mokre ręczniki. Zadziałają w dokładnie taki sam sposób jak profesjonalny nawilżacz powietrza!

Warto wiedzieć!

Oczyścić powietrze i nieco ochłodzić mieszkanie pomogą Ci także niektóre rośliny – zwłaszcza tzw. rośliny okrywowe. Należą do nich np.: bluszcz, paprocie, barwinek pospolity oraz dąbrówka rozłogowa.

Śpij przy otwartym oknie!

Po gorącym dniu warto dobrze przewietrzyć mieszkanie. Dopływ chłodniejszego, świeżego powietrza nie tylko pozwoli schłodzić nagrzane wnętrza i odpocząć od upału. Łatwiej będzie Ci także zasnąć, a Twój sen będzie głębszy i bardziej efektywny. Dlatego też nocami warto pozostawić okna minimum uchylone, a jeszcze lepiej – otwarte na oścież.

Obawiasz się, że otwarcie okien sprawi, że Twoim mieszkaniu zjawią się nieproszeni goście  (komary, ćmy, muchy i inne robactwo)? Wobec tego zanim na dobre zaczniesz otwierać w nocy okna, zamontuj w nich najpierw moskitiery! Na rynku dostępnych jest wiele modeli: od przygotowywanych na wymiar moskitier ze wzmocnioną siatką po najprostsze, przyklejane do okiennej witryny. Każda z nich zapewni Ci wystarczającą ochronę, aby przez minimum jeden sezon cieszyć się nocami w domu chłodniejszym powietrzem!

Skuteczne sposoby na ochłodzenie mieszkania latem nie wymagają od razu montażu kosztownych urządzeń i klimatyzacji. Można zadziałać zupełnie inaczej! Wypróbuj nasze metody, a przekonasz się o tym. Dzięki temu upalne dni spędzane w mieście przestaną być aż tak męczące.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły