Gdyby nagle do Twojego mieszkania weszła zupełnie obca osoba i miała określić kto urządzał wnętrza, jak myślisz, co powiedziałaby? Postawiłaby na kobietę czy stwierdziła, że salon i sypialnia na pewno należą do mężczyzny? A może sądzisz, że trudno byłoby określić płeć projektanta po samym wyglądzie wnętrza? W takim razie Twoje mieszkanie urządzone jest zgodnie z trendem non-binary. Sprawdź, co dokładnie oznacza to pojęcie!
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są cechy charakterystyczne trendu non-binary;
- Gdzie najczęściej w aranżacji wnętrz przejawiała się niegdyś binarność;
- O czym świadczy modna kolorystyka wnętrz;
- Jak harmonijnie połączyć kobiece i męskie pierwiastki we wnętrzu.
Czym jest trend non-binary?
Trend non-binary w aranżacji wnętrz to pokłosie trwającego od lat odchodzenia w wielu dziedzinach życia od stereotypów. Czym się przejawia? Urządzając wnętrza, coraz częściej zarówno projektanci, jak i przyszli mieszkańcy domów, kładą nacisk na eksponowanie zainteresowań, ulubionych motywów lub, po prostu, funkcjonalność pomieszczeń. Mniejsze znaczenie ma z kolei to, czy dany kolor lub faktura kojarzy się z kobiecością, lub męskością.

Odchodzi się więc od tradycyjnych podziałów, które widoczne były jeszcze np. w poprzednim dziesięcioleciu. Zgodnie z nimi salon czy sypialnia, w których dobrze będzie czuła się każda kobieta, powinny być urządzone harmonijnie, przytulnie i delikatnie. W takich wnętrzach dominowały pastelowe kolory, miękkie materiały, meble czy dodatki o zaokrąglonych formach. Nie mogło też zabraknąć kwiatów i roślin doniczkowych! Bardzo kobieco kojarzyły się więc style takie jak: rustykalny, prowansalski czy boho.
A męskie wnętrza? W tych pozwalano sobie na zdecydowane akcenty – intensywne, wyraziste kolory czy proste meble. W aranżacjach nierzadko pojawiała się czerń, antracyt oraz materiały takie jak stal, metal, szkło. Bardzo męskie wydają się więc wnętrza loftowe i industrialne.
WARTO WIEDZIEĆ! Wnętrza kobiece od męskich odróżniały się zwykle również ilością dodatków i dekoracji. W salonie urządzonym dla kobiety często pojawiały się świece zapachowe, ceramiczne figurki czy oprawione w ramki zdjęcia. Takich dodatków pozbawiano z kolei aranżacje przeznaczone dla mężczyzn. W nich dodatki były proste i funkcjonalne – jak np. zegar ścienny czy lampa podłogowa.
Pokój dziecięcy – bastion stylu binarnego?
Styl binarny najbardziej dawał się zauważyć przy urządzaniu pokoi dziecięcych – zwłaszcza takich, które miały posłużyć niemowlętom lub młodszym dzieciom. Wówczas to rodzice zwykle kierowali się tradycyjnym doborem kolorów. Pokój dziewczynki miał różowe ściany, jasne meble i akcenty kojarzące się z bajkowymi księżniczkami lub wróżkami. Pokój chłopca z kolei zawsze był niebieski, pełen samochodów, astronautów albo dinozaurów.

Czy dziś jest inaczej? Pierwszym zwiastunem zmian w aranżacjach pokoi dziecięcych było wprowadzenie na ściany koloru zielonego i żółtego. Obydwa chętnie wybierano zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Od kilku już lat z kolei widoczne stało się niemal zupełne zatarcie granic w pokoikach dla niemowląt. Zarówno w dziewczęcych, jak i chłopięcych wnętrzach dominuje biel i odcienie szarości. Jedynym co świadczy o płci małego lokatora są subtelne dodatki: błękitne/różowe literki nad łóżeczkiem albo girlandy z pastelowych, bawełnianych kul na ścianach.
WAŻNE! W pokojach starszych przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych trudno zupełnie uniknąć binarności. Dziewczynki w tym wieku najchętniej sięgają po lalki i dodatki utrzymane w kolorze różowym, fioletowym, złotym lub srebrnym. Chłopcy z kolei przekonują rodziców do zupełnie innych wyborów. Lubią, gdy na ścianach ich pokoi pojawia się np. klasyczny niebieski czy zielony.
Non binary – moda, która nie zwraca uwagi na płeć
Nie lubisz prostych, stereotypowych podziałów, ani sztucznych ograniczeń podczas wyboru dodatków do domu? W takim razie śmiało kieruj się trendem non-binary! Urządzając mieszkanie, postaw na modne kolory wnętrz, które nie są kojarzone ani z kobiecością, ani z męskością. W 2022 roku będą to kolory ziemi, biele, szarości i beże. Wszystkie te barwy nawiązują do spokoju i odpoczynku na łonie natury. I właśnie to, a nie płeć właściciela mieszkania, jest główną przesłanką ich pojawienia się na ścianach.

Romantyzm z cegłą w tle, czyli jak tworzyć niestereotypowe połączenia
Trend non-binary coraz częściej widoczny jest nawet w bardzo klasycznych wnętrzach. Jeśli jednak lubisz zabawę formą i ciekawe rozwiązania aranżacyjne, możesz pokusić się o spojrzenie na niego w świeży sposób. Jak? Świadomie łącz w pomieszczeniach elementy tradycyjnie przypisane do męskich i kobiecych stylistyk! Przykładem może być zastosowanie cegły we wnętrzu urządzonym w stylu prowansalskim. Wybierz taką w białym lub szarym kolorze i umieść ją w narożniku pokoju. Wnętrze od razu stanie się ciekawsze, a pozornie męski element wykończenie w interesujący sposób przełamie sielski charakter aranżacji.



Innym przykładem może być wstawienie do surowego, industrialnego wnętrza roślin doniczkowych albo ocieplających pomieszczenie tekstyliów. Miękki koc w stonowanym kolorze czy niewielki dywan pod stolikiem kawowym staną się oryginalnymi akcentami wyróżniającymi Twój salon na tle wielu innych!