• Poradnik

zaktualizowano

Złota rada – czyli o tym, jak stosować złote dekoracje we wnętrzach

Złoto to kolor, który po latach wrócił do łask. Jest to potwierdzeniem słynnej maksymy, że moda kołem się toczy. Dawniej kojarzony wyłącznie ze stylem pałacowym i dekoracyjnie urządzanymi wnętrzami, dziś stosowany jest do różnych aranżacji szczególnie w postaci dekoracji. Złote dekoracje mają wielki potencjał kształtowania charakteru wnętrz, dzięki czemu warto je stosować, gdy chcemy odnowić wyraz aranżacji. Sprawdź, jak stosować złote dekoracje w różnych aranżacjach.

Bo kolor ma znaczenie

Specjaliści od lat wskazują, że kolory, którymi otaczamy się na co dzień mają znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Każda barwa wywołuje określone konotacje i emocje. Dlatego używając w naszych wnętrzach odpowiednich barw, możemy mieć wpływ na to, jak się czujemy oraz czy mamy chęci do podjęcia wyznaczonych działań. Dlatego dobierając kolory ścian, dekoracje i tekstylia, warto zastanowić się, jak chcemy by dane pomieszczenie na nas wpływało. Przykładowo, w sypialni oczekujemy relaksu i efektywnego wypoczynku, więc wybierajmy stonowane, neutralne i spokojne odcienie, które będą sprzyjać ukojeniu zmysłów. Mimo, że w ostatnich latach w naszych aranżacjach królowały biel i szarości, a także neutralne dekory, to na przestrzeni epok to wcale nie one stanowiły nieodłączny element kreacji mieszkań. Prym bowiem wiodły metaliczne barwy, które występowały w formie detali i dekoracji. Dziś najpopularniejsze w każdym stylowym wnętrzu jest złoto. Kolor ten kojarzy się z władzą, sprytem, zamożnością. Umiejętnie zastosowane złote dekoracje potrafią w wyrafinowany sposób je upiększyć.

złote ozdoby

Złota rada dla dekoracyjności wnętrz

Złoto, jak żaden inny odcień, wprowadza do wnętrza nutę luksusu i w pewnym stopniu dominuje całą dekoracyjność przyjętą w aranżacji. Kluczowy jest jednak umiar, gdyż łatwo tu o przesadę i wówczas efekt może prezentować się dość kiczowato zamiast stylowo i elegancko. Złoto to kolor, który jest na tyle dekoracyjny, że powinien być traktowany jako zwieńczenie aranżacji i wizualne dopięcie całej kompozycji w spójną całość. W bardzo dekoracyjnych wnętrzach może być dominantą i tym samym determinować estetykę projektu. Takie aranżacje nawiązują zwykle do stylu pałacowego i klasycznego, art deco i glamour. Jeśli zadecydujesz, że złoty dekor będzie pełnić pierwszoplanową rolę, na przykład jako wykończenie fragmentu ściany, pamiętaj że wówczas już nie może znaleźć się tam nic równie bogatego wzorniczo. Gdyż mogłoby to zachwiać równowagę stylizacji. Bardzo ciekawym akcentem we wnętrzach jest złoto postarzane lub muśnięte tylko z delikatnym lśnieniem, które zmienia się pod wpływem kąta padania światła. Innym sposobem na wprowadzenie złota do aranżacji, bez obaw o otarcie się o kicz, jest złoto w prostej, matowej formie np. metalowe nóżki mebli, obrazy na ścianę lub figurki dekoracyjne.

pościel ze złotym dekorem

Z czym łączyć złote dekoracje?

Złoto wbrew pozorom pasuje do niemalże każdego koloru i faktury. Efekt aranżacji będzie więc zależny od przyjętego we wnętrzu stylu przewodniego. Złoto z powodzeniem możesz łączyć z brązami, beżami, wszystkimi kolorami ziemi, a także z drewnem, rattanem, wikliną i naturalnymi tkaninami, takimi jak len czy bawełna. Jeśli chcesz, aby aranżacja była nieco bardziej finezyjna i elegancka, połącz złoto z welurem w nasyconym kolorze (classic blue, bordo, fiolet, butelkowa zieleń, granat, karmel). Dopełnieniem takiej stylizacji będzie równie szlachetny materiał, jakim jest marmur oraz inne kamienne faktury. Złoto dobrze się sprawdzi również w stylizowaniu wnętrz w stylu retro, vintage. Kran z postarzanego złota, rama dekoracyjnego lustra, albo fotografie w złotej, nieco postarzanej ramie. Złoto pięknie współgra również z modnymi obecnie stylowymi tapetami w przeskalowane kwiaty, roślinne motywy i inne wzorzyste wzory.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

0 z 0 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agnieszka Brewka

Agnieszka Brewka

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Podobne artykuły