• Poradnik

zaktualizowano

Dom w stylu patchworkowym – jak urządzić go z głową?

Masz już dość katalogowych projektów w stylu skandynawskim, gdzie królują chłodne biele i szarości? Industrialny loft to nie Twoja bajka i marzy Ci się, by stworzyć coś z pazurem i pokazać swoją artystyczną duszę? Dobrze trafiłeś. W dzisiejszym wpisie udowodnimy Ci, że styl patchworkowy to coś absolutnie dla Ciebie!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest styl patchworkowy?
  • W jaki sposób za pomocą mebli uzyskać patchworkowy styl?
  • Jak zaaranżować podłogę w stylu patchworkowym?
  • Jak patchworkowo pomieszać style w swoim pokoju dziennym?

Styl patchworkowy – co to jest?

Zacznijmy od definicji. Sam termin patchwork pochodzi od techniki w krawiectwie, która łączy ze sobą różnego rodzaju materiały – zarówno pod kątem kolorystycznym, jak i fakturowym. To często z pozoru niepasujące do siebie wzory (przykładowo łączenie kropek, kraty z kwiatowymi deseniami). 

Styl patchworkowy bardzo skutecznie zadomowił się w aranżacjach wnętrzarskich i często nazywany jest także eklektycznym, czyli takim, który łączy w sobie kilka różnych styli. To propozycja dla osób nietuzinkowych, z artystycznym zacięciem, którzy nie boją się eksperymentów i nietypowych, odważnych połączeń. Ale urządzać w tym stylu trzeba także z głową, by nie uzyskach efektu przeciwnego do zamierzonego. Bardzo łatwo przekroczyć granicę dobrego smaku i wprowadzić chaos do swojego wnętrza, dlatego poniżej podpowiemy Ci, jak w prosty sposób możesz wprowadzić styl patchworkowy do swojego wnętrza.

Niech żyje kolor! Patchworkowe meble

Wróćmy do źródeł. Skoro technika patchworkowa narodziła się w krawiectwie, to najprostszym, a zarazem najbardziej efektownym sposobem na wprowadzenie tego stylu do wnętrza będą meble z patchworkowym obiciem. W ostatnich latach patchworkowe tkaniny biją rekordy popularności w salonach meblarskich – nie tylko tych w stylu vintage. 

Jeśli masz na tyle odwagi, to możesz wybrać patchworkowy komplet wypoczynkowy albo tylko wybrane elementy. Już sam fotel lub puf obity kolorową tkaniną w stylu patchworkowym ożywi Twoje wnętrze i uczyni je wyjątkowym.

Ciekawym pomysłem będą też jadalniane krzesła z miękkim siedziskiem z obiciem właśnie z patchworkowej tkaniny. Wprawdzie fotele do jadalni z obiciami to nieco mniej praktyczne rozwiązanie niż krzesła drewniane, plastikowe lub z metalu. Podczas spożywania posiłków meble narażone są na zabrudzenia, zalania płynami, a tkanina jest znacznie trudniejsza w utrzymaniu czystości niż wspomniane wyżej materiały. Weź to pod uwagę podczas wyboru.

Styl patchworkowy na podłodze

Nasza kolejna propozycja to posadzka w stylu patchworkowym. Na rynku dostępnych jest mnóstwo wzorów płytek podłogowych w stylu patchworkowym. Chodzi o płytki, których pojedyncze elementy podzielone są na jeszcze mniejsze kwatery, a każda z nich utrzymana jest w nieco innym stylu o nieco odmiennej kolorystyce i wzorach. Kolory mogą być bardzo żywe, mocno kontrastujące lub jak wolisz spokojniejsze aranżacje – monochromatyczne. Bardzo ciekawie i zarazem niezwykle elegancko prezentują się płytki podłogowe utrzymane w różnych odcieniach szarości lub brązów.

Jeszcze innym rozwiązaniem na styl patchworkowy na podłodze są dywany i różnego rodzaju pledy podłogowe. Możesz postawić na rękodzieło i zamówić u artysty ręcznie pleciony dywan patchworkowy – to propozycja dla prawdziwych koneserów. Ale nie musisz rzucać się od razu na głęboką wodę. W sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziesz również takie dywany, które łudząco przypominają ręcznie wykonywane pierwowzory patchworkowych dzieł sztuki.

Co Ci w duszy gra – pomieszanie styli

Styl patchworkowy lubi nieoczywiste zestawienia i takie, które z pozoru mogą do siebie nie pasować. Zupełnie odmiennym podejściem do wprowadzenia stylu patchworkowego będzie urządzenie mieszkania (lub tylko jednego pomieszczenia) w eklektycznym stylu, czyli takim, który łączy w sobie kilka innych. Jak to zrobić, żeby nie osiągnąć efektu chaosu?

Pro Tip

Łącz kontrastujące elementy. Dobrze będą współgrać ze sobą nowocześnie zaaranżowane wnętrza z motywami retro. 

Przykładowo – szara ściana wykonana z betonu strukturalnego, minimalistyczny stół ze szklanym blatem i metalowymi nóżkami, a tuż obok szezlong w stylu retro z wzorzystą, kwiatową tapicerką. Do tego lampa z trawy morskiej, a na ścianie domowa galeria fotografii, grafik i obrazów wykonanych w różnych technikach, ujętych w różnokolorowych ramach.

Możesz też zrobić odwrotnie – Jako bazę wykorzystaj bogato zdobioną tapetę w motywy roślinne lub geometryczne, poszukaj stylizowanych mebli – drewniany, masywny stół z krzesłami, retro fotele i konsola na wygiętych nóżkach. Dla przeciwwagi stylistycznej wprowadź nowoczesne dodatki w stylu minimalistycznym. Co powiesz na nowoczesne, abstrakcyjne grafiki w prostych delikatnych ramkach i równie minimalistyczne dodatki, takie jak figurki i inne bibeloty o modernistycznych kształtach?

Patchwork w dodatkach

Być może nie lubisz od razu iść na całość i preferujesz bardziej subtelne rozwiązania stylistyczne w swoim mieszkaniu. Jeśli preferujesz raczej stonowane wnętrza, ale mimo wszystko coś z lekką nutką szaleństwa gra Ci w duszy, to jest na to sposób. Nie musisz od razu wprowadzać do mieszkania totalnej rewolucji, przemalowywać ścian ani kupować szalonych patchworkowych mebli. Możesz za to postawić na dodatki, które bardzo łatwo wymienisz, gdy tylko Ci się znudzą.

Świetnym dodatkiem – szczególnie do minimalistycznych, nowoczesnych aranżacji – będzie patchworkowa narzuta lub pled. Ożywi Twoje łóżko sypialniane lub kanapę w salonie. Taki sam efekt osiągniesz dzięki dekoracyjnym, patchworkowym poszewkom na poduszki. Proste, prawda?

Nie bój się eksperymentować – styl patchworkowy daje dużą swobodę i wiele możliwości.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Gogól-Górecka

Małgorzata Gogól-Górecka

W wykształcenia historyk sztuki, z pasji dekorator wnętrz. Na swoim koncie ma kilka wnętrzarskich metamorfoz. Częściej można ją spotkać w sklepie budowlanym niż ciucholandach. Prywatnie miłośniczka podróży (szczególnie na Półwysep Iberyjski) i muzyki celtyckiej.

Podobne artykuły