• Inspiracje
  • Kuchnia

zaktualizowano

Granatowa kuchnia — inspiracje 2024

Wymarzyłeś sobie granatową kuchnię? Inspiracje dostępne w internecie nawet przekonały Cię do tego pomysłu, ale po rozmowach ze znajomym zaczynasz mieć wątpliwości… Granat to przecież ciemny kolor, a kuchnia powinna być wnętrzem jasnym, promiennym i rodzinnym. Nie wahaj się dłużej i postaw na swoim! Twoja granatowa kuchnia, z odpowiednimi dodatkami, będzie wyjątkowa. Pomieszczenie nabierze oryginalnego charakteru i stanie się tak stylowe, że nawet sceptycy nie będą chcieli z niego wychodzić!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są zalety i wady kuchni utrzymanych w granatowym kolorze?
  • Z jakimi kolorami łączyć w kuchni granat?
  • Jak dobrać kolor blatu do granatowej kuchni?
  • W jaki sposób urządzić małą kuchnię połączoną z salonem?

Granatowa kuchnia — inspiracje, zalety i wady tego rozwiązania

Dlaczego pomysł granatowej kuchni wzbudza aż tyle kontrowersji? Przede wszystkim jest to związane z tradycją. Od wieków kuchnie traktowane są jako najważniejsze pomieszczenia w domu. Mają być przytulne, pełne domowego ciepła. Ciemne kolory wydają się zaprzeczeniem tych cech. I rzeczywiście — jeśli granatu będzie we wnętrzu zbyt dużo, pomieszczenie stanie się mroczne i posępne. Uważaj więc! Jeśli zdecydujesz się na granatowe szafki kuchenne, postaw już na blat i krzesła w innym, jaśniejszym kolorze.

 Zwróć też uwagę, z czym łączysz granat — i w jakich proporcjach kolory przeplatają się w pomieszczeniu. Przykładowo: zbyt wiele bieli w połączeniu z granatem od razu skojarzy się… ze służbami mundurowymi! Trudno będzie zmienić charakter takiej kuchni i wprowadzić do niej więcej domowego ciepła! Jeśli z kolei przesadzisz w dodatkach z takimi intensywnymi kolorami jak pomarańczowy i czerwony, cała aranżacja będzie wyglądała niczym wyjęta z pałacu perskiego radży. Zapewne nie o takim efekcie marzyłeś.

Jakie wobec tego są zalety granatowej kuchni? Inspiracje, które już widziałeś, zapewne przekonały Cię, że:

  • Granat w kuchni dodaje całej aranżacji świeżości i oryginalności;
  • Granatowa kuchnia może prezentować się bardzo elegancko;
  • Najciemniejszy odcień koloru niebieskiego pięknie komponuje się z wieloma stylami aranżacyjnymi. Należą do nich przede wszystkim styl glamour, skandynawski, angielski, kolonialny i nowoczesny.

Warto wiedzieć!

Kolorowi granatowemu od wieków przypisywane są takie cechy jak mądrość, siła, powaga i niezależność. Granat kojarzony jest też z kolorem nocnego nieba — uspakaja i wprowadza w dobry nastrój. Jeśli więc ta barwa pojawi się w Twojej kuchni, będzie inspirować domowników, a jednocześnie pomoże im wyciszyć się i zrelaksować.

Z jakimi barwami łączyć kolor granatowy w kuchni?

Zastanawiasz się, z czym połączyć granat, aby uzyskać elegancki lub nowoczesny efekt? Jakiego koloru stół wybrać i jaką barwę powinny mieć ustawione przy wyspie hokery? Najogólniej można powiedzieć, że granat w kuchni pięknie skomponuje się z jasnymi barwami. Postaw więc na biel, beż, odcienie szarości, kolor kremowy, waniliowy, kość słoniową, pudrowy róż, odcienie żółtego albo złota. Możesz nawet odważyć się na wprowadzenie w niewielkich ilościach tak intensywnych barw, jak czerwień, pomarańczowy, fuksja lub czerń! Pamiętaj jednak, że nie każdy z tych kolorów sprawdzi się w każdej kuchni! Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać.

Granatowa kuchnia ze złotem to wybór dla osób ceniących styl glamour i ponadczasową elegancję. Połączenie granatu z kolorami wywodzącymi się z natury (beże, wanilia, naturalne drewno) podkreśli skandynawski charakter kuchni. Z kolei granatowa kuchnia z dodatkiem bieli sprawi, że wnętrze wyda się świeże i bardzo nowoczesne!

Ważną kwestią jest też to, jak rozmieścisz poszczególne kolory. Co dla Ciebie oznacza granatowa kuchnia? Inspiracje, którymi się sugerowałeś, mogły przedstawiać kuchnie z ciemnoniebieskimi meblami, ścianami albo dodatkami. Granatowe dodatki i meble będą odpowiednie dla większości wnętrz. Takie rozwiązania z powodzeniem wprowadzisz zarówno do przestronnych pomieszczeń, jak i niewielkich kuchni w bloku.

Jeśli jednak myślałeś o granatowych ścianach, uważaj! To prosty sposób do przytłoczenia małej kuchni i nadania aranżacji przygnębiającego wrażenia. W małych wnętrzach — zwłaszcza jeśli są pozbawione dużych okien — stawiaj więc raczej na granatowe fronty mebli kuchennych. Ściany, dla zachowania równowagi, pozostaw w jasnych kolorach.

Granatowa kuchnia z białym blatem? Jaki kolor blatu dobrać do granatowych mebli

Wiesz już, z jakimi kolorami połączyć granatowe szafki kuchenne. Które z tych barw sprawdzą się jako odpowiedni odcień blatu? Wbrew pozorom to kluczowa kwestia podczas aranżacji granatowej kuchni. Inspiracje kolorystyczne, które powinieneś rozważyć to:

  • Kuchnia granatowa z drewnem, czyli blatem w naturalnym kolorze. Jasne drewno przełamie surową elegancję granatu i wprowadzi do wnętrza więcej ciepła. Do kuchni z takim blatem świetnie będą pasowały również inne drewniane elementy wystroju: stół, krzesła i lampy.
  • Granatowa kuchnia z białym blatem. Rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza w kuchni urządzonej w stylu nowoczesnym i marynistycznym.
  • Granatowa kuchnia z marmurem. Wybierz marmurowy blat w jasnym odcieniu — osiągniesz efekt luksusu odpowiedni dla wnętrz w stylu glamour! Wrażenie wywołane takim połączeniem spotęgujesz jeszcze, dobierając do kuchni złote dodatki.

Warto wiedzieć!

Odpowiedni dobór koloru blatów największe znaczenie ma, gdy urządzasz dużą, granatową kuchnię z wyspą. Powierzchnie blatu są wówczas rozmieszczone zarówno przy szafkach, jak i na wyspie. Ich ilość i barwa zdecydowanie wpływają na odbiór całej aranżacji! Jeśli więc nie masz dużego doświadczenia w urządzaniu wnętrz, w takiej sytuacji postaw na stonowane, naturalne kolory. Takie połączenia sprawdzą się zawsze! Indywidualny styl kuchni podkreślisz dodatkami.

Granatowa kuchnia z salonem, czyli jak urządzić małe kuchenne wnętrze w granacie

Mała, granatowa kuchnia? Inspiracje na tak urządzone wnętrze jednoznacznie pokazują, że to dobry pomysł! Zwłaszcza gdy urządzasz otwartą kuchnię połączoną z salonem. Nie musisz wówczas obawiać się, że granat optycznie pomniejszy dostępną Ci przestrzeń. Przeciwnie — zdecydowana barwa ułatwi rozdzielenie stref. Co więcej, granatową kuchnię z łatwością dopasujesz do każdego stylu, w którym urządzasz resztę pomieszczenia.

Co jeszcze warto wiedzieć o otwartej granatowej kuchni? Inspiracje znajdziesz w wielu miejscach. W przypadku Twojej kuchni równie dobrym pomysłem będzie wybór granatowych mebli, jak i pomalowanie na ciemnoniebieski kolor ścian! Możesz też eksperymentować z kolorami dodatków oraz proporcjami różnych kolorów. Jeśli z czymś przesadzisz, nie martw się! Wnętrze kuchni pozostanie otwarte na salon, więc wyrównasz i stonujesz całą aranżację meblami i dodatkami, które do niego wprowadzisz!

Czy warto podjąć się aranżacji granatowej kuchni? Inspiracje, które przedstawiliśmy, nie powinny już budzić Twoich wątpliwości. Oczywiście, że granatowa kuchnia to dobry pomysł! Dopasuj jedynie konkretne rozwiązania do wielkości urządzanego pomieszczenia i wybranego stylu. Ostateczny efekt na pewno będzie ciekawy i wart podjętego wysiłku!

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

4.4 z 7 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły