• Poradnik

zaktualizowano

Jak ocieplić wnętrze w pochmurne dni dodatkami?

Późną jesienią i zimą, kiedy za oknami szybko robi się zimno, szaro i ponuro, łatwo o gorsze samopoczucie. Jak sobie z tym poradzić? Świetnym sposobem będzie wstawienie do pokoju dziennego kilku dodatków, które zbudują atmosferę przytulności i ciepła! Dzięki nim szybko odzyskasz dobry nastrój i z uśmiechem dotrwasz do wiosny. Zastanawiasz się, jak ocieplić wnętrze dodatkami? Są na to sprawdzone sposoby!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie znaczenie ma dobrze dobrane do wnętrza oświetlenie?
  • W jakich kolorach dodatki wybierać?
  • Które materiały pozwolą Ci uzyskać efekt przytulnego wnętrza?
  • Jak ocieplić wnętrze dodatkami wykonanymi z drewna?

Lampki, świece i świeczniki, czyli oświetlenie dodatkowe, które ma znaczenie!

W pochmurne dni nic nie cieszy bardziej niż przebłysk słońca… Albo przynajmniej odrobina ciepłego, sztucznego światła! Zyskasz ją, jeśli do salonu albo sypialni wstawisz dodatkowe oświetlenie. Jakie? Świetnie sprawdzą się lampy podłogowe, niewielkie lampki stojące oraz świece w kolorowych świecznikach.

Jakie lampki zbudują nastrój w Twoim salonie?

Kaszmirowy kredens Nicole

Kiedy wybierasz dodatkowe lampy do salonu, zwróć przede wszystkim uwagę na kolor oraz materiał, z jakiego wykonano ich klosze lub abażury. Im ciemniejszego i bardziej zwartego produktu użyto, tym mniej światła będzie przepuszczał. Efekt? Uzyskasz niewielki strumień światła, który punktowo oświetli jedynie wybraną przestrzeń pomieszczenia. Z kolei lampki o jasnych (najlepiej tekstylnych) abażurach pozwolą światłu miękko przenikać przez materiał i delikatnie rozświetlić większą powierzchnię. 

Lampki z ciemnymi kloszami lepiej nadają się więc np. do podkreślenia konkretnego elementu przestrzeni – np. doświetlenia ściennej aranżacji. Nastrój w salonie buduj z kolei, dobierając lampki o jaśniejszym wykończeniu.

Kilka słów o świecach i świecznikach

Przytulne, ciepłe wnętrze to również takie, w którym nie brakuje świec. Na kominku, regale albo komodzie ustaw więc kilka świeczników i korzystaj z nich codziennie! Najbardziej popularne są modele wykonane z drewna albo ceramiki. 

Zapalanie w salonie ozdobnych świec ma jeszcze jedną dodatkową zaletę – możesz postawić na wersje zapachowe, które dodatkowo otulą Cię ulubionym aromatem! Jesienią szczególnie dobrze sprawdzi się zapach szarlotki, cynamonu, przypraw korzennych albo czekolady!

Warto wiedzieć!

Kiedy wybierasz niewielkie, ozdobne lampki, zwróć uwagę na kolor światła. Aby wnętrza Twojego domu wydały się przytulne, żarówki koniecznie powinny dawać ciepłe, żółte światło (maksymalnie 3000 K).

Biszkoptowa komoda Verica

Jak ocieplić wnętrze dodatkami? Postaw na odpowiednie kolory!

W ocieplaniu wnętrza i budowaniu przytulnej atmosfery ogromną rolę odgrywają dobrze dobrane kolory. Na jakie barwy warto postawić? Idealnie sprawdzą się kolory ziemi przełamane odrobiną bardziej nasyconych, cieplejszych odcieni żółtego, pomarańczy, czerwieni oraz złota. Takie kolory z powodzeniem wkomponujesz nawet w wyjątkowo minimalistyczną, nowoczesną aranżację.

A jeśli nie lubisz ciepłych barw, a Twój dom urządzony jest w chłodnych kolorach? Spróbuj dodać do nich odrobinę ciepłych elementów na zasadzie kolorystycznych kontrastów:

  • do wnętrz utrzymanych w szarości i błękitach dołącz odrobinę koloru żółtego;
  • jeśli w Twoim salonie dominuje chłodna zieleń, postaw na cieplejsze odcienie czerwieni;
  • fiolety łącz z pomarańczem – uzyskasz przytulny, nieco orientalny efekt.

Pamiętaj przy tym, że ciepłych kolorów wcale nie musi być dużo. Niech pojawią się np. jako jeden z akcentów kolorystycznych na poduszce albo dywanie. Możesz też postawić na świeczniki w ciepłych odcieniach albo kwiaty o płatkach w takich kolorach. To w zupełności wystarczy, aby ocieplić całe wnętrze!

Przytulne materiały, w których się zakochasz

Jak ocieplić wnętrze dodatkami? Równie ważne, co kolory są także tkaniny, które wybierasz. Im bardziej puszyste, miękkie i przyjemne w dotyku, tym lepiej! Do wnętrz urządzonych klasycznie lub rustykalnie możesz więc z powodzeniem wprowadzić np. ciężkie, aksamitne zasłony. Do pomieszczeń nowoczesnych i skandynawskich – ciepłe dywany z dłuższym włosiem (np. typu shaggy). 

W każdym wnętrzu idealnie sprawdzą się też oczywiście ułożone na kanapie miękkie, pluszowe poduszki dekoracyjne, ciepłe koce i narzuty!

Zestaw mebli Carmelin

Warto wiedzieć!

Najlepsze wrażenie (zarówno wizualne, jak i dotykowe) sprawiają tkaniny naturalne. Nie wahaj się więc stawiać na dodatki z prawdziwej wełny oraz bawełny! Zwykle prezentują się one dużo bardziej elegancko niż dodatki z akrylu albo poliestru. A pielęgnowane zgodnie z zaleceniami producenta, posłużą Ci naprawdę długo!

Drewno – sprawdzony sposób na przytulne i ekologiczne wnętrze

Jeśli szukasz jednego materiału, który ułatwi Ci ocieplenie aranżacji salonu, sypialni, przedpokoju, a nawet kuchni, postaw na naturalne drewno! Drewniane dodatki świetne komponują się z każdym stylem aranżacyjnym. Do wyboru masz wiele odcieni: od jasnych, takich jak sosna czy dąb, po ciemne, eleganckie (mahoń, heban). Wszystkie sprawią, że wnętrza w Twoim domu wydadzą się bardziej przytulne i pełne domowego ciepła.

Pamiętaj przy tym, że nie musisz od razu stawiać na drewniane meble! Drewno świetnie wygląda także w dodatkach: ramkach obrazów, ozdobnych donicach, lampkach i świecznikach. Jeśli wolisz, drewno możesz też zastąpić innym naturalnym materiałem o zbliżonych właściwościach, takim jak rattan, bambus albo wiklina. 

Jak ocieplić wnętrze dodatkami? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest trudna! Wystarczy zwrócić uwagę na kolory we wnętrzu oraz wybrać miękkie materiały. A potem dodać odrobinę żółtego światła i naturalnych elementów. I gotowe! To jak – spróbujesz?

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły