• Pomieszczenia
  • Poradnik
  • Przedpokój i garderoba

zaktualizowano

Meble Bogart radzi: wystrzegaj się tych błędów podczas aranżacji przedpokoju!

Przedpokój nie jest najłatwiejszym do urządzenia wnętrzem. W dodatku ma on charakter przechodni, przez co często traktujemy go trochę po macoszemu. W wielu przedpokojach aranżacje obfitują w błędy, które obniżają ich wartość zarówno estetyczną, jak i użytkową. Podpowiemy Ci, jak można ich uniknąć.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie aranżacyjne „potknięcia” należą do najczęściej spotykanych w przedpokoju?
  • Co można zrobić, by ich nie popełnić?

Ciasnota w przedpokoju – aranżacja zdominowana przez chaos

W większości mieszkań korytarz ma raczej niewielki metraż. Biorąc ten fakt pod uwagę, dobre zagospodarowanie jego przestrzeni wydaje się kwestią o priorytetowym znaczeniu. Wiele osób pojmuje je jako konieczność ciasnego upakowania mebli na planie przedpokoju. To dosyć częsty błąd. 

Zestaw mebli do przedpokoju Keri

Rezultatem jest brak możliwości swobodnego poruszania się, ograniczony dostęp do poszczególnych modułów. Traci na tym również panująca w przedpokoju aranżacja. W takim układzie prezentuje się ona mało atrakcyjnie i robi nie najlepsze wrażenie na gościach. Korytarz warto umeblować z wykorzystaniem kilku, ale za to bardzo praktycznych, najlepiej wielofunkcyjnych modułów. Szafka na buty z tapicerowanym siedziskiem, wieszak na wierzchnią odzież zespolony z półką, lekka konsola wyposażona w szufladę na różne drobiazgi – takie meble powinny znaleźć się w korytarzu. Dzięki nim uda Ci się zredukować jego wystrój o kilka elementów i nie odbędzie się to kosztem jego funkcjonalności.

Pojemny mebel wystarczy, a może lepszy będzie ten funkcjonalny?

Wybierając meble, należy sugerować się wielkością, a także sposobem organizacji ich wnętrza. Często zdarza się tak, że wymyślona dla przedpokoju aranżacja uwzględnia wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, ale nie są one trafnie dobrane. 

W domu zamieszkiwanym przez rodzinę z dziećmi komoda wyposażona w 4 głębokie szuflady niestety nie zda egzaminu. Najmłodsi mają dużo czapek, rękawiczek i szalików. Brak wystarczającej ilości przegród sprawi, że wnętrze mebla będzie nieustannie pogrążone w chaosie. Z czasem może się on zacząć przedostawać poza jego obręb. 

W tej sytuacji lepiej sprawdzi się komoda z kilkoma szufladami i zamkniętymi szafkami. Taki sposób organizacji wnętrza umożliwi lepsze posegregowanie jej zawartości.

Zestaw mebli do przedpokoju Elif II

Przedpokój w domu – niby razem, a jednak osobno

Korytarz jest nieodłączną częścią mieszkania, mimo to w wielu domach jego wystrój kompletnie nie współgra z tym panującym w pozostałych wnętrzach. Brak spójności na tej płaszczyźnie być może wynika z faktu, że w przedpokoju spędzamy dużo mniej czasu, niż w sypialni, czy chociażby salonie. 

Nadal jednak nie zmienia to faktu, że aranżowanie korytarza w stylu industrialnym, podczas gdy w reszcie mieszkania króluje styl skandynawski, jest sporym nieporozumieniem. 

W wielu przedpokojach aranżacja zawiera jeszcze jeden błąd natury estetycznej. Co gorsza, jest on dosyć powszechnie spotykany. Mowa jest o dominacji ciemnych kolorów, które pochłaniają światło. Tak urządzone wnętrze sprawia wrażenie jeszcze mniejszego, niż jest w rzeczywistości.

W przedpokoju warto umieścić na ścianach jasne kolory, czyli biel, delikatne beże oraz szarości. Możesz postawić także na rozbielone pastele np. pudrowy róż. 

Ważne!

Ciemne kolory w przedpokoju powinny pojawić się pod postacią dekoracji lub niewielkich akcentów w konstrukcji mebli. Zaaranżowane w ten sposób wnętrze będzie widne, a jednocześnie stylowe, z charakterem.

Skąpe oświetlenie obniżające walory aranżacji korytarza

W przedpokoju aranżacja nie może bazować na wykorzystaniu jednej lampy wiszącej. Tym bardziej, jeśli nie ma on foremnego kształtu. W tym wnętrzu witasz gości, ubierasz się i poprawisz makijaż przed wyjściem. Cała jego powierzchnia powinna być równomiernie rozjaśniona. 

Zestaw mebli do przedpokoju Prowansja

Dobry pomysłem jest umieszczenie w korytarzu oświetlenia wpuszczanego w sufit, jak również reflektorków osadzonych na szynach. Takie oświetlenie jest na tyle dyskretne, że nie obniży estetyki opracowanej dla przedpokoju aranżacji. 

Warto wiedzieć!

W salonie wykorzystujesz różne typy oświetlenia? Podobnie postąp, urządzając przedpokój. Zastosuj dodatkowe oprawy w newralgicznych punktach np. kinkiety koło lustra. W ten sposób podniesiesz komfort użytkowania tego wnętrza.

Estetyka i trwałość mogą, a nawet powinny iść w parze

Przedpokój jest dosyć specyficznym wnętrzem. Ponieważ znajduje się on zaraz za drzwiami wejściowymi, jest bardziej narażony na wszelkie zabrudzenia. Wiele osób nie bierze tego pod uwagę podczas jego urządzania. W rezultacie szybko przestaje on wyglądać atrakcyjnie.

Chcesz umieścić na jednej ze ścian tapetę? Czemu nie? Postaraj się jednak, aby była to mocna tapeta z winylowa lub wykonana z włókna szklanego. Ściany pomaluj farbą zmywalną, której powierzchnię można czyścić. Wybierają panele lub płytki na podłogę, postaw na te o wysokiej klasie ścieralności (np. A5 lub A6). 

Brak dbałości o proporcje pomieszczenia

Bolączką wielu korytarzy jest nie tylko mały metraż, ale również nietypowy kształt. Jeśli Twój przedpokój jest długi i wąski, nie kładź wzorzystych tapet na jego dłuższych ścianach. Taki ruch dodatkowo zawęzi go optycznie. 

Chcesz, by pomieszczenie sprawiało wrażenie wyższego? Zdecyduj się na zabudowę pod sam sufit. Lustra potrafią oszukać oko. Pragniesz zbudować we wnętrzu wrażenie głębi? Umieść 2 takie lśniące tafle na przeciwległych ścianach. 

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 2 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły