Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak urządzić pokój dwulatki i dwulatka, by był funkcjonalny?
- Jaką wybrać kolorystykę ścian w pokoju dwulatki i dwulatka?
- Pokój dwulatki i dwulatka – ciekawe inspiracje?
- Pokój dwulatki i dwulatka – jakich błędów nie popełniać?
Pokój dwulatki i dwulatka – funkcjonalność przede wszystkim!
Już dawno minęły czasy, kiedy w dziecięcych pokojach panował kolorystyczny i estetyczny miszmasz. Dziś każdy szczegół ma znaczenie – począwszy od koloru ścian aż po ozdobną narzutę.

Oglądasz ujmujące za serce katalogowe aranżacje pokoju dla dwulatki i dwulatka? Scrollujesz Pinterest i Instagram w poszukiwaniu wyjątkowych inspiracji i nie możesz się zdecydować? Pamiętaj, że niezależnie od ostatecznie wybranej koncepcji, pokój dwulatki i dwulatka musi być funkcjonalny. To przestrzeń, w której dziecko nie tylko śpi, ale przede wszystkim rozwija swoją kreatywną aktywność.
Oprócz łóżka niezbędnymi meblami będą: szafa lub komoda i system półek do przechowywania zabawek. Cała reszta – to Twoja fantazja.
Wydziel strefy
Pokój dwulatki i dwulatka powinien mieć wydzielone strefy, które będą kojarzyć się z konkretnymi aktywnościami. Naszymi propozycjami są:
- strefa snu – nie może tu zabraknąć wygodnego i przytulnego łóżka. Wprawdzie dwulatek będzie mieścił się jeszcze przez pewien czas w standardowym niemowlęcym łóżeczku, ale jeśli nie chcesz wkrótce stać przed wyborem kolejnego mebla, wybierz łóżko, które rośnie razem z dzieckiem. Zwykle mają one nieco wyższe boczki, które zapobiegają upadkom.


- strefa zabawy– w tym miejscu znaczną część zajmują zabawki. Możesz też pomyśleć o czymś ekstra! Zainwestuj w instalację mini ścianki wspinaczkowej lub drabinki. Pod nimi możesz umieścić składany materac.
- strefa nauki, malowania, czytania – tu najważniejszym meblem będzie stolik/ biurko i krzesełko. Podobnie jak w przypadku łóżka, możesz zdecydować się na meble na dłuższy czas. Odradzamy okrągły stolik. Wprawdzie jego kształt może kusić większą powierzchnią, ale musisz liczyć się z tym, że zajmie on więcej miejsca. Jeśli jednak masz go na tyle dużo, to śmiało możesz o nim pomyśleć – zyskasz więcej miejsca na wspólną zabawę z rówieśnikami. Warto również przemyśleć sprawę przechowywania drobnych pomocy plastycznych. Udostępnij dziecku tylko te akcesoria, z których może korzystać swobodnie bez Twojej pomocy. Kredki, plastelina czy stempelki to bezpieczne artykuły, które możesz umieścić w podręcznych pojemniczkach na szynie tuż nad stolikiem. A może zdecydujesz się na odrobinę szaleństwa i pomalujesz kawałek ściany farbą tablicową?
Pokój dwulatki i dwulatka – kolor ścian jako punkt wyjścia
Jeszcze do niedawna (o zgrozo!) wybór koloru był determinowany płcią jego właściciela. Na szczęście dziś aranżacje nie są już tak tendencyjne. I choć pokój dwulatki inspiracje często czerpie z palety różu, to równie delikatnym i dziewczęcym będzie piaskowy, beżowy czy morelowy. Coraz częściej jednak we wnętrzarstwie dziecięcym stawia się na biel i kremowy. Indywidualny charakter pomieszczenia zapewniają oryginalne, kolorowe dekoracje.
Ważne!
Nie żałuj pieniędzy na dobrej jakości farbę – ułatwi Ci to usuwanie ze ścian spontanicznej twórczości dziecka.


Ciekawe rozwiązanie – genialnym rozwiązaniem ostatnich sezonów jest pomalowanie ścian/y do połowy intensywnym kolorem. Dzięki temu uzyskasz optyczne podwyższenie pomieszczenia i wprowadzisz dominujący kolor bazowy. Nie obawiaj się zdecydowanych kolorów! Ściana powyżej będzie biała.
Pokój dwulatka – inspiracje
Jak modnie urządzić pokój dwulatka? Inspiracje, które proponujemy, zagwarantują bliskość natury:
- Pokój leśny– motyw lasu wprowadza do wnętrz kolory zieleni oraz odcienie brązu i beżu. Jeżeli zależy Ci na najbardziej naturalnym efekcie, zrezygnuj z przepychu dekoracji i akcesoriów. Postaw na przemyślany i zgodny z naturą minimalizm. Naszą propozycją na jedną ze ścian będzie fototapeta z motywem lasu. Pozostałe ściany powinny pozostać białe, by nie tworzyły efektu przytłoczenia. Postaw na drewniane meble dziecięce w kolorze miodowym. W oknach zainstaluj rolety plisowane lub zawieś lniane zasłony w kolorze kawy z mlekiem. Modny wciąż namiot tipi zapewni schronienie godne młodego wędrowcy. By przełamać nieco kolorystykę, wybierz kolor starego złota.
- Morskie opowieści – kiedy zdecydujesz się na aranżację pokoju w stylu morskim, żongluj kolorami od granatu, przez lazur, aż po turkus. Co powiesz na położenie tapety z motywem morskich głębin, w których nurzać się będą fascynujące płetwale, groźne rekiny i inne mniejsze żyjątka? Jako dekorację łóżka polecamy poduszki w kształcie muszli. Na suficie koniecznie lampa z morskiej trawy.

Pokój dwulatki – inspiracje
Urządzanie pokoju dwulatki jest niczym projektowanie baśniowej krainy. Naszymi typami są:
- pokój w stylu retro – w tej aranżacji nie może zabraknąć motywów florystycznych. W połączeniu z drewnianą lamperią stworzą przytulny klimat. Lniana pościel z falbanami czy haftami nada romantycznego charakteru. W tej strefie nie może zabraknąć baldachimu! Wisienką na torcie będą drewniane meble ze zdobieniami. Jako dopełnienie klimatu doradzamy zakup drobnych akcesoriów przywodzących na myśl klimat dawnych czasów – latających baloników czy girland z proporczyków.
- pokój w stylu skandynawskim – tu pierwsze skrzypce będzie grała prostota i minimalizm. Jasne, pastelowe ściany, drewniane mebelki. W roli łóżka doskonale sprawdzi się wciąż modny domek. Wybieraj dodatki z naturalnych materiałów. Na ścianach dobrze widziane będą geometryczne plakaty w nieco bardziej wyrazistych kolorach.
Uważaj, żeby nie popełnić tych błędów!
Mimo wielkich starań o każdy szczegół może się zdarzyć, że niechcący popełnisz pewne błędy. Najczęstsze z nich to:


Łóżko dziecięce drewniane Blox 5
- nieodpowiednie światło – unikaj zimnej barwy. Jest niekorzystna dla wzroku. Zadbaj, by w pokoju było kilka źródeł światła – na suficie, na biurku i rozproszone (lampka nocna)
- intensywne kolory ścian – wprawdzie kojarzą się z radosnym dzieciństwem, ale w połączeniu z i tak kolorowymi zabawkami, mogą przebodźcować dziecko.
- niezabezpieczone meble – dopilnuj, by wysokie regały, na które dziecko może się wspiąć (na pewno będzie chciało) oraz komoda (po wysunięciu wszystkich szuflad z zawartością staje bardzo niebezpieczna!) zostały przymocowane do ściany. Meble dedykowane dla dzieci posiadają w zestawie akcesoria służące do tego.
Meble „na chwilę” – dwulatek szybko rośnie i może się okazać, że uroczy stoliczek za rok trzeba będzie wymienić. Zainwestuj w meble rosnące wraz z dzieckiem. Stolik, krzesło czy łóżko mogą pozostać z dzieckiem nawet do osiągnięcia wieku szkolnego.