Poznaj najpopularniejsze japońskie metody na utrzymanie pięknego i szczęśliwego domu!

Japońskie domy kojarzą się z przestronnością, dużą ilością światła oraz spokojem i harmonią. W takim wnętrzu dobrze jest odpocząć, zrelaksować się po dniu pełnym wyzwań. Szukasz sposobów na wprowadzenie do swojego pokoju dziennego lub sypialni choć odrobiny dalekowschodniej równowagi? Przekonaj się więc, że to prostsze, niż myślisz!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie tradycyjne elementy obecne są nawet w nowoczesnych japońskich wnętrzach?
  • W jaki sposób zbudować poczucie spokoju i harmonii w swoim salonie?
  • Dlaczego ekologiczne rozwiązania to dobry pomysł do wnętrz w stylu japońskim?
  • Na jakie sprzęty warto postawić, a które usunąć ze swojej przestrzeni (i dlaczego)?

Wpływ tradycji na nowoczesność, czyli jakie naprawdę są japońskie wnętrza

Jak wyglądały tradycyjne japońskie domy? Niegdyś budowano je z naturalnych materiałów takich jak bambus, glina, drewno czy słoma. Wewnątrz znajdowała się zwykle jedynie jedna, stabilna ściana wypełniona np. trawą. Rolę pozostałych „ścian” pełniły lekkie panele, które w każdej chwili można było zdemontować lub umieścić w innym miejscu. Dzięki temu wnętrza stawały się bardzo przestronne. Jedno pomieszczenie mogło też pełnić wiele funkcji – w ciągu dnia było np. salonem, a wieczorem dzielono je na sypialnię i gabinet pana domu.

Taki sposób traktowania pomieszczeń sprawiał, że meble i pozostałe sprzęty musiały być odpowiednio do niego dostosowane. Ciężkie szafy czy masywne łoża w ogóle by się nie sprawdziły! Stawiano więc na niskie szafki i skrzynie, kosze, pudełka oraz lekkie dodatki, które szybko można ulokować w dowolnym miejscu. 

Umiłowanie lekkich konstrukcji i naturalnych materiałów wyróżnia japońskie wnętrza również współcześnie. To właśnie te elementy sprawiają, że jest tak pięknie w domach z Dalekiego Wschodu.

ZEN we wnętrzach – harmonia i spokój

Jak najprościej sprawić, by poczuć się pięknie w domu? Nie tylko w konkretnym wnętrzu, obserwując jego wystrój, ale również wewnętrznie? Japońska odpowiedź jest dość prosta: postaw na coś, co określić można jako styl ZEN. Przestrzeń wokół Ciebie powinna być lekka, wolna od niepotrzebnych przedmiotów i jasna. Nie oznacza to jednak jeszcze narzucania żadnego konkretnego stylu wnętrzarskiego. Styl znany z japońskich domów nie jest w pełni jednorodny – aranżacjom przyświeca idea, że wnętrza urządzasz dla siebie. To Ty masz się w nich dobrze czuć, tak, aby móc się zregenerować i odpocząć. Usuń więc niepotrzebne sprzęty, postaw na meble wykonane z naturalnych materiałów. Jednak decyzje o tym, co pozostawić w pomieszczeniach, a czego się pozbyć, opieraj na własnym odczuciu, a nie poradnikach wnętrzarskich.

Warto wiedzieć! Pięknie w domu będzie, jeśli zdecydujesz się posprzątać i usunąć nadmiar przedmiotów. Jak się za to zabrać? Pomocna może okazać się japońska technika danshari. Zgodnie z nią pozostaw we wnętrzu tylko to, co potrzebne będzie Ci teraz. Usuń z kolei wszystkie nagromadzone przez lata i nigdy niewykorzystane „przydasie”.

Ekologia na co dzień

Japońskie domy oraz styl japoński, dla którego stały się inspiracją, zakłada jedność człowieka z naturą. Mocną więź, która widoczna jest na każdym kroku. W Japonii przekazywana była ona z pokolenia na pokolenie, w Polsce czasem nieco o nią trudniej.

Jak wprowadzić więc ekologiczne rozwiązania do swojego domu? Stawiaj na sprzęty dobrej jakości, które zostały wykonane z naturalnych materiałów: drewna, gliny, kamienia lub krzemionki. Wybieraj te najbardziej funkcjonalne, które naprawdę posłużą Ci przez długie lata. Wówczas szybko zauważysz, że tak naprawdę nie potrzebujesz wiele. Łatwiej będzie Ci codziennie doprowadzać przestrzeń do ładu i poczuć, że naprawdę jest pięknie w domu, który urządziłeś.

Warto wiedzieć! W japońskich domach dominują takie materiały jak trzcina i bambus. Są naturalne, a przy tym szybko rosną, więc ich wykorzystanie nie powoduje dużego obciążenia dla środowiska. Japończycy bardzo cenią sobie również cedr – jest to jednak materiał luksusowy, a wykonane z cedrowego drewna meble osiągają znacznie wyższe ceny.

Rozsądny minimalizm

W Japonii popularne jest przekonanie, że jedynie w czystej przestrzeni (wolnej od zbyt dużej ilości rzeczy) znajdzie się miejsce na czyste uczucia. Dlatego też Japończycy konsekwentnie pozbywają się ze swojego otoczenia i domów przedmiotów, których nie wykorzystują na co dzień. Nie zbierają i nie przechowują wielu rodzinnych pamiątek. W większości domów nie znajdziesz też rozbudowanych bibliotek, szaf wypchanych po brzegi ubraniami czy wielu ozdób i figurek. Rzadziej używane przedmioty są skrzętnie chowane w pudełkach, szafach albo koszach.

Takie podejście sprawia, że robi się naprawdę pięknie w domu! Co więcej, mieszkańcom łatwiej oczyścić myśli i odpocząć. Ład w przestrzeni, wokół człowieka sprawia, że i wewnątrz dużo prościej zachować mu równowagę.

Nie oznacza to jednak rezygnacji z codziennego komfortu. Wręcz przeciwnie! Kiedy sprzętów jest niewiele, większą uwagę należy skupić na ich wyborze. Do mieszkania wstawiasz więc kanapę, na której naprawdę jest Ci wygodnie i stół, przy którym lubisz siedzieć. Tego typu sprzęty mogą być nieco droższe – będą jednak wykorzystywane znacznie dłużej niż ich tańsze, gorszej jakości odpowiedniki.

Jakie są japońskie sposoby na szczęście i piękno w domu? Oczyszczenie przestrzeni, uporządkowanie jej, a potem uzupełnienie naturalnymi elementami. Ważne jest także zadbanie o swój wewnętrzny komfort. Takie rady brzmią prosto, choć wprowadzenie ich w życie może okazać się dość trudne. Czy warto spróbować? Jeśli cenisz sobie komfort i jakość życia, jak najbardziej!

O autorze

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Powiązane wpisy