Sprawdź, jakie są najczęściej popełniane błędy w aranżacji małej kuchni

Nawet mała kuchnia może być funkcjonalna, piękna i dostosowana do naszych potrzeb. Warto jednak unikać pewnych błędów, które prowadzą do stworzenia wnętrza mało praktycznego. Jakie najczęściej popełniane są błędy podczas aranżacji małej kuchni? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Z artykułu dowiesz się:
  • Czym jest zasada trójkąta równobocznego w kuchni?
  • Jak dobrać odpowiedni kolor oraz wielkość mebli do małej kuchni?
  • Jak dostosować oświetlenie do małej kuchni?
  • Jak uporządkować akcesoria kuchenne?
Kuchnia niedostosowana do stylu życia, jaki prowadzimy, to najczęściej popełniany błąd, w przypadku urządzania również i małej kuchni. Jeśli nie mamy czasu na gotowanie obiadów dla całej rodziny, ponieważ większość czasu spędzamy w pracy, to nie potrzebujemy wyposażać kuchni w wiele sprzętów. Zamiast kuchenki gazowej i piekarnika, wystarczy płyta elektryczna i mikrofalówka. Podobnie sprawa się ma z kupnem zmywarki, jeśli rzadko jadamy w domu, w zupełności wystarczy nam mały zlewozmywak. Co innego w przypadku, gdy lubimy gotować, wtedy warto zainwestować w przydatne sprzęty i akcesoria, ułatwiające przygotowywanie posiłków i nie zajmujące dużo miejsca, jak piekarnik z płytą gazową, lodówka z zamrażarką oraz nieduży zlew lub wąska zmywarka.
 
 
 

Niezachowanie zasady trójkąta roboczego

Zasada trójkąta roboczego jest w szczególności przydatna podczas urządzania małej kuchni. Na czym ta zasada polega? Boki trójkąta składają się na trasy, jakimi użytkownik kuchni się przemieszcza, przygotowując posiłki, gotując, piekąc i sprzątając. Wierzchołki trójkąta stanowią za to niezbędne w kuchni urządzania jak kuchenka, lodówka oraz zlewozmywak. Zbyt duże odległości znajdujące się między tymi punktami powodują, że przemierzamy w kuchni nadmierną ilość kilometrów, często z niej korzystając. Błędem jest zachowanie większej odległości niż 210 cm pomiędzy zlewem, a lodówką i kuchenką. Natomiast odcinek między lodówką a kuchenką powinien wynosić nie mniej i nie więcej niż 270 cm.
 
ideaWARTO WIEDZIEĆ
Trójkąt roboczy w kuchni to idealny sposób na dobrą organizację przestrzeni, a także oszczędność czasu i pieniędzy, gdyż wszystkie czynności wykonywane w kuchni zostają skrócone do minimum. Wnętrze urządzone zgodnie z tą popularną i standardową już zasadą designu staje się w pełni funkcjonalne i komfortowe.
 
 
 

Źle dobrany kolor i wielkość mebli do małego pomieszczenia

Wybranie do małej kuchni ciemnego zestawu mebli optycznie zmniejszy niewielką kuchnię. Podobnie jest z dobraniem dużych gabarytowo mebli do małej kuchni. Sporej wielkości meble oraz duża ich różnorodność przytłoczą małą kuchnię i sprawią, że będzie wyglądać na jeszcze mniejszą. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie ciemnej ściany i wstawienie jasnych mebli, które rozświetlą wnętrze małej kuchni. Zamiast matowych frontów, które zmniejszają pomieszczenie, dobrym sposobem na wizualne powiększenie wnętrza jest zastosowanie szafek lakierowanych na wysoki połysk.

Nieprawidłowa wysokość blatu i szafek

Wysokość blatów w małej kuchni powinna być przystosowana do wzrostu użytkowników, a nie wymiarów przyjętych w katalogach mebli kuchennych. Standardowa wysokość blatu wynosząca 85 cm może być niepraktyczna dla wysokich osób. Natomiast zbyt wysoko zawieszone szafki będą niewygodne dla osób o niskim wzroście. Dlatego ważne jest, aby dostosować wysokość blatów i szafek do wymiarów pomieszczenia i naszych potrzeb.
 
 
 

Niedostosowane oświetlenie kuchenne

Blat roboczy powinien być dobrze oświetlony, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo czynności wykonywanych podczas przygotowywania posiłków jak krojenie, mieszanie, ucieranie itp. Zastosowanie w kuchni jedynie oświetlenia sufitowego sprawi, że stojąc przy blacie kuchennym będziemy zasłaniać plecami dostęp do światła. Rozwiązaniem jest umieszczenie nad blatem listwy świetlnej bądź punktów światła led, które doświetlą strefę roboczą w kuchni.

Nieprawidłowo dobrany styl wnętrza do wymagań małego pomieszczenia

Nie zawsze aktualnie modna aranżacja nadaje się do wykorzystania w małej kuchni. Wybierając zatem styl wnętrza, kierujmy się wymaganiami pomieszczenia, którym dysponujemy, a nie chwilowymi trendami. Kuchnia w stylu amerykańskim z dużą wyspą kuchenną w zupełności nie ma racji bytu w niewielkiej kuchni w bloku. Możemy za to wybrać mniejszą wersję wyspy zamiast stołu kuchennego i stworzyć przytulną kuchnię na niewielkim metrażu.
 
 
 
 

Zbyt dużo sprzętów i akcesoriów

Postawienie na otwarte szafki, witryny czy regały nie zawsze jest dobrym pomysłem na niewielkim metrażu. Mała kuchnia wymaga szczególnie starannej organizacji przestrzeni do przechowywania. Zbyt dużo sprzętów na wierzchu może spowodować uczucie przeładowania, dlatego lepiej wyposażyć małą kuchnię w górne szafki z przeszkloną witryną, oraz w dolne zabudowane. W ten sposób akcesoria szklane możemy wyeksponować w górnej części kuchni. Drobne akcesoria jak pojemniki na przyprawy możemy swobodnie ustawić na półkach. Za to większe przedmioty, takie jak garnki, czy różnego rodzaju sprzęty kuchenne lepiej przechowywać w zamkniętych szafkach. Nie zastosowanie się do tej zasady może skutkować efektem przytłoczenia w małym pomieszczeniu.
 
Urządzając małą kuchnię powinniśmy podejść szczególnie starannie do całości aranżacji. Nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć błędów. Jednak wcześniejsze zaznajomienie się z nimi z pewnością pomoże nam zaaranżować wymarzoną kuchnię.
 
 

Powiązane wpisy