• Poradnik
  • Style

zaktualizowano

Styl Japandi – czy jest stworzony dla Ciebie?

Lubisz proste, harmonijne wnętrza? Pokoje dzienne, w których nie ma zbyt wielu ozdób, ale jednocześnie od progu wyczuwalne jest domowe ciepło? W takim razie prawdopodobnie spodoba Ci się styl japandi! Poznaj go bliżej i sprawdź, czy jest właśnie dla Ciebie!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym charakteryzuje się styl japandi i kto najczęściej go wybiera?
  • Na które kolory warto postawić?
  • Jakie materiały podkreślają styl japandi?
  • Na co zwracać uwagę, szukając mebli w stylu japandi?
  • Które dodatki pomogą Ci wprowadzić elementy japandi do Twojego domu?

Styl japandi – charakterystyka i przeznaczenie

Czym jest styl japandi? Najprościej można powiedzieć, że stanowi on połączenie stylu japońskiego i skandynawskiego. Ich cechy wspólne to prostota i harmonia, choć z uwagi na odmienne kultury, z których się wywodzą, style te również znacząco się różnią. 

Styl japoński to przede wszystkim minimalizm – w tradycyjnych japońskich domach nie było miejsca na przypadkowe przedmioty wykonane z materiałów kiepskiej jakości. W związku z tym pomieszczenia mogły wydawać się dość surowe. Styl skandynawski do takiej ascetycznej wręcz bazy wnosi nieco domowego ciepła. Taki właśnie nastrój budują jasne kolory, naturalne materiały oraz wygoda każdego mebla, na którą położony jest szczególny nacisk.

Komu spodoba się takie połączenie? Każdemu, kto ceni sobie jakość, a nie ilość zgromadzonych przedmiotów! Osobom, dla których ważny jest kontakt z naturą i odcięcie się od miejskiego chaosu. Tym, którzy w swoim domu pragną stworzyć dla siebie wyjątkową oazę ciszy i spokoju.

Warto wiedzieć!

W stylu japandi, poza ilością i jakością przedmiotów, ważne są także takie elementy jak rośliny oraz światło. Wnętrza powinny być jak najbardziej otwarte i dobrze oświetlone (najlepiej światłem dziennym). W salonie lub sypialni urządzonej w tym stylu nie może zabraknąć roślin takich jak paprocie, drzewka bonsai, dekoracyjne ozdobne trawy i gałązki.

Kolory dla miłośników prostoty i harmonii

Jakie kolory dominują we wnętrzach utrzymanych w stylu japandi? Bazę stanowią neutralne, jasne barwy, które świetnie sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego przeznaczenia i wymiarów. Są to biele, beże i jasne szarości. Warto umieścić je na ścianach oraz największych elementach wystroju, takich jak np. kanapa, dywan czy zasłony. Jasnym, bazowym kolorom mogą towarzyszyć takie barwy jak:

  • Przełamująca monochromatyczność wnętrza czerń (ale w małych ilościach!);
  • Brązy – zwłaszcza naturalne odcienie drewna czy wikliny;
  • Zieleń – tę barwę najczęściej do wnętrza wnoszą rośliny. Może ona jednak pojawić się również w dodatkach. Ważne, by nie był to soczysty, trawiasty odcień, ale barwy zgaszone, przyszarzone (np. khaki, oliwka).

Drewno, metal czy szkło? Które materiały powinny dominować we wnętrzach w stylu japandi?

Wiesz już, że najważniejszą cechą stylu japandi jest zwrot w kierunku natury i prostoty. Nie zdziwi Cię więc fakt, że materiałem, który powinien dominować we wnętrzu jest drewno. Stawiaj na drewniane stoły, półki i regały. Ozdobne panele drewniane możesz wykorzystać też jako dekoracje ścienne, a delikatne, cienkie parawany pomogą Ci wydzielić w pomieszczeniu poszczególne strefy.

Drewnianej podstawie powinny jednak towarzyszyć również inne naturalne materiały. Dzięki temu do wnętrza wprowadzisz różnorodne faktury, które zapobiegną monotonii i nudzie. Postaw więc np. na plecionki z rattanu, bambusa albo traw, które zastąpią klosze lamp i ozdobne donice. 

http://troy%20fotel%20brązowy TROY fotel brązowy

451.00 zł 451.00 zł

W styl japandi dobrze wkomponują się wazony i małe lampki stołowe wykonane z ceramiki (najlepiej, gdy pochodzi ona od lokalnego rękodzielnika). Jeśli we wnętrzu pojawiają się tekstylia, niech będą to elementy wykonane z lnu lub bawełny w naturalnych kolorach.

Warto wiedzieć!

Jeśli jeszcze mocniej chcesz podkreślić japońskie korzenie stylu japandi, sięgnij po dekoracje wykonane z papieru ryżowego. Mogą to być lampki, parawany albo ozdoby ścienne.

Cechy wspólne mebli w stylu japandi

Najważniejszą funkcją mebli we wnętrzach w stylu japandi jest zapewnienie Ci komfortu i wygody. Dlatego też w salonie nie może zabraknąć miękkiej kanapy, a w sypialni – dobranego do Twoich potrzeb łóżka.

Wszystkie meble powinny być maksymalnie proste i niskie – w ten sposób nawiązują do japońskiego rodowodu wybranej przez Ciebie stylistyki. Ważne jest też to, aby były wykonane z lekkich materiałów albo ozdobione elementami przywodzącymi na myśl taką właśnie lekkość (np. bambusową plecionką). 

Jeśli zdecydujesz się na elementy tapicerowane (np. krzesła, kanapy) zwróć uwagę, aby nie było na nich ozdobnych przeszyć czy pikowań. Wybieraj maksymalnie uproszczoną tapicerkę, której charakteru dodasz ozdobnymi poduszkami.

Dodatki, które warto wprowadzić do swojego domu

Choć zarówno skandynawskie, jak i japońskie wnętrza nie są przestrzeniami, w których ozdoby i dodatki odgrywają dużą rolę, warto wprowadzić do nich kilka elementów dekoracyjnych. W ten sposób nadasz przestrzeni bardziej osobistego i oryginalnego charakteru.

Takim właśnie dodatkiem mogą być obrazy lub plakaty umieszczone na ścianie. Wybieraj neutralne, najlepiej roślinne kompozycje w stonowanych kolorach. Wyrazistości dodasz im wyróżniającą się ramką – niech będzie czarna albo złota. Dodatkowo na stole ustaw ceramiczny wazon, do którego wstawisz trawy pampasowe albo ozdobne gałązki. Taki drobny szczegół doda wnętrzu ciepła i przytulności.

Wnętrza w stylu japandi to oazy spokoju i harmonii. Zachęcają do odpoczynku i pełnego relaksu. Te właśnie ich cechy sprawiają, że styl japandi staje się coraz bardziej popularny i ceniony. Jeśli Ty również chciałbyś odetchnąć w domu po męczącym, intensywnym dniu, a dodatkowo lubisz naturalne materiały, symetrię i prostotę, ten styl jest właśnie dla Ciebie!

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły