• Poradnik

zaktualizowano

Ta tkanina mebli tapicerowanych robi furorę!

Kto by pomyślał, że sztruksowe meble mogą zawrócić w głowie projektantów wnętrz. Okazuje się jednak, że tkanina obiciowa o strukturze prążkowanej to absolutny hit we współczesnym projektowaniu wnętrz. Zobacz, jak świetnie będzie prezentować się w Twoim salonie – zapraszamy po garść inspiracji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest tkanina anafi?
  • Komu rekomendujemy meble z obiciem o strukturze sztruksowej?
  • Jak aranżować sztruksowe meble, by osiągnąć satysfakcjonujący efekt?

Sztruksowe meble – hit czy kit?

Trendy lubią zaskakiwać. Sztruks, czyli tkanina o prążkowanej strukturze to materiał, który kojarzysz raczej z modą lat 90. i męskimi spodniami, które dzisiaj z elegancją nie kojarzą się w cale. Dzisiaj popularność zyskuje tkanina anafi, czyli właśnie ta, która strukturą przypomina dobrze znany Ci sztruks. Tyle tylko, że w tym przypadku nie ma mowy o kiczu i złych wrażeniach estetycznych. Sztruksowe meble to absolutny hit ostatnich sezonów. W ofertach sklepów z meblami znajdziesz całe komplety wypoczynkowe wykonane właśnie z tego materiału bądź pojedyncze meble. Na przykład fotele czy pufy.

Tkanina anafi – czy to propozycja dla mnie?

Ile osób tyle gustów, ale z chęcią podsuniemy Ci kilka wskazówek i pomożemy podjąć decyzję, czy sztruksowe meble to opcja odpowiednia dla Ciebie. Tkanina o tak charakterystycznej i mocnej strukturze to dosyć zobowiązujący element dekoracyjny. Jego obecność w pomieszczeniu może zdeterminować jego charakter, ale jeśli nie boisz się silnych akcentów i w duszy grają Ci raczej odważne pomysły, to ta tkanina jest dla Ciebie.

http://pufa%20w%20tkanina%20sztruksowej%20 Pufa tapicerowana Flabio

890.00 zł 890.00 zł

Żeby nieco złagodzić i tak, poprzez strukturę, odważny i determinujący efekt wizualny, pomyśl o odpowiednim doborze kolorów. Co to znaczy? Zasada jest taka – im delikatniejsze, bardziej stonowane barwy, tym na więcej możesz pozwolić sobie w kwestii zabawy ze strukturą materiału. Zatem jeśli bardziej niż na silnych, odważnych kolorach zależy Ci na rodzaju tkaniny swoich mebli, zdecyduj się na sztruksową tapicerkę w kolorach jasnych, stonowanych. Świetnie sprawdzą się takie odcienie, jak kawa z mlekiem, śmietanka, jasne odcienie beżów czy delikatne szarości. Dzięki temu to struktura będzie grała pierwsze skrzypce, a Twoje aranżacje zyskają niepowtarzalny look.

Meble z obiciem sztruksowym – jak je zaaranżować?

Może się wydawać, że sztruksowe meble, czy też raczej z obiciem tkaniną anafi to twardy orzech do zgryzienia i wyzwanie aranżacyjne. Nie martw się – wystarczy, że będziesz kierował się kilkoma prostymi zasadami, które pomogą Ci stworzyć aranżację z gustem i smakiem. 

Przede wszystkim kieruj się zasadą less is more. Czyli mniej znaczy więcej. Tkanina anafi jest mocna wizualnie i bardzo charakterystyczna. Lubi królować i nie przepada za równie silnym towarzystwem. Co to oznacza dla Ciebie? Nie daj jej konkurować z innymi, mocnymi strukturami. 

  • Zatem zrezygnuj z tynków strukturalnych o bardzo wyrazistej, przykuwającej wzrok fakturze.
  • Nie mieszaj różnego rodzaju tkanin w jednym pomieszczeniu. Jeśli stawiasz na sztruks na kanapie, to nie kupuj patchworkowego fotela przetykanego złotą nicią.
  • Jeśli chcesz jej dać zabłysnąć, to zapewnij jej odpowiednie tło. Dobrze sprawdzą się kontrasty kolorystyczne. Na przykład dla jasnej, sztruksowej kanapy świetnie sprawdzi się ciemna, gładka ściana, która pokreśli strukturę obicia.

Pokochaj kontrasty!

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o kontrastach kolorystycznych, które posłużą wyeksponowaniu tkaniny sztruksowej. To nie jedyny sposób na wykorzystanie tej zasady. Zapamiętaj, że stosując metodę zestawiania struktur, kolorów czy kształtów na zasadzie kontrastów, masz szansę na jaskrawe wyeksponowanie walorów, na których Ci zależy. Jak zatem można jeszcze wykorzystać tę zasadę w przypadku tkaniny sztruksowej?

Skoro sztruks to mocna, szorstka struktura, to jej przeciwieństwem będą gładkie, wręcz połyskujące powierzchnie. Ciekawie może wygląd sztruksowy komplet wypoczynkowy w zestawieniu ze szklanym stolikiem kawowym, którego blat będzie odbijał promienie słoneczne lub światło żarowe. A skoro jesteśmy przy oświetleniu, to spróbuj dopasować taką lampę, która będzie totalnym przeciwieństwem surowego sztruksu. Proponujemy lampy o srebrnych bądź złotych kloszach albo te szklane – całkowicie transparentne. Jak zawsze, dodatki mogą okazać się decydujące, więc nie lekceważ różnych drobiazgów, które mogą pojawić się w Twoim domu. Na stoliku postaw szklany wazon albo pokrytą srebrną emalią rzeźbę. Będą dodatkowo stanowić niebanalny kontrast dla sztruksowej tkaniny.

Twoje sztruksowe meble – jak zestawiać?

Wyjdź poza schematy i stwórz samodzielnie komplet wypoczynkowy. Jeśli nie chcesz narazić się na zbyt przytłaczający efekt wizualny, to zamiast kanapy, foteli i puf wykonanych z tkaniny anafi, wybierz jeden z tych mebli o tej strukturze. Resztę zestaw na zasadzie kontrastu. Zobaczysz, że nawet jeden sztruksowy fotel nada wyraźnego charakteru Twojemu salonowi, a Ty będziesz mieć spokojną głowę, że nie przesadzasz. 

Meble o tapicerce sztruksowej potrzebują też odpowiedniego towarzystwa innych tkanin, takich jak pledy i poduszki. Zachowaj umiar w doborze struktur i kolorów. Wybierz gładkie koce i pledy, które ułożysz na kanapie czy fotelach. Poduszki też raczej nie powinny mieć zbyt zobowiązujących faktur, za to rekompensatą mogą być różnorodne kolory lub ciekawe printy.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Gogól-Górecka

Małgorzata Gogól-Górecka

W wykształcenia historyk sztuki, z pasji dekorator wnętrz. Na swoim koncie ma kilka wnętrzarskich metamorfoz. Częściej można ją spotkać w sklepie budowlanym niż ciucholandach. Prywatnie miłośniczka podróży (szczególnie na Półwysep Iberyjski) i muzyki celtyckiej.

Podobne artykuły