• Poradnik

zaktualizowano

Usuwanie plam z tkanin funkcyjnych krok po kroku

Codzienne użytkowanie mebli sprawia, że plamy i zabrudzenia są nie do uniknięcia. Usuwanie plam z tkanin wielofunkcyjnych jednak wcale nie musi być zmorą. W tym artykule podpowiemy Ci, jak robić to sprawnie i prawidłowo!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak usunąć plamy z tkanin funkcyjnych po kolorowych napojach?
 • Jak pozbyć się z tkanin zabrudzeń po różnego rodzaju sosach?
 • Jak wyczyścić tkaniny funkcyjne ze śladów po atramencie długopisu, po flamastrze i ołówku?
 • Jak usunąć sypkie zabrudzenia z tkanin?

Codzienne dbanie o tkaniny meblowe

Tkaniny meblowe narażone są każdego dnia na różnego rodzaju zabrudzenia. Wiesz o tym najlepiej, jeśli w Twoim domu mieszkają dzieciaki i zwierzęta domowe. Wówczas nie jest łatwo o utrzymanie nienagannej czystości, a plamy z ketchupu czy przypadkowe maźnięcia flamastrem to codzienność. Lubicie wraz z domownikami spożywać posiłki na kanapie w salonie, a wieczory spędzać z przyjaciółmi przy butelce czerwonego wina? Takie sytuacje sprawiają, że bardzo łatwo o zabrudzenia. Tylko, jak je skutecznie usunąć?
To nie jest takie trudne. Poniżej prezentujemy Ci kilka typów zabrudzeń oraz nasze sprawdzone i bezpieczne sposoby na usuwanie plam z tkanin wielofunkcyjnych. Zobacz, jak robić to krok po kroku w zależności od rodzaju plam i zabrudzeń.
 

Rozlane kolorowe napoje

Szalejące w mieszkaniu dzieciaki, które nie zawsze uważają na to, by być ostrożnym podczas spożywania kolorowych napojów to codzienność wielu rodziców. Nam – dorosłym – też zdarza się to bardzo często i jest to zupełnie normalne. Jak sobie poradzić z plamami z soku pomarańczowego albo czerwonego wina na kanapie, czy narożniku? Przede wszystkim liczy się czas, dlatego przystąp natychmiast do czyszczenia!
 1. Zacznij od ręcznika papierowego, którego kilka listków przyłóż bezpośrednio na rozlany płyn. Ważne, by ręcznik cechował się wysokimi zdolnościami pochłaniania płynów. Zamiast papieru możesz użyć też chłonnej szmatki z mikrofibry.
 2. Nie próbuj dynamicznie wycierać plamy zanim nie pozbędziesz się rozlanego płynu. To może spowodować, że brud wniknie głębiej w tkaninę.
 3. Po tym, jak usuniesz nadmiar płynów, możesz spryskać lub delikatnie polać wodą ubrudzone miejsce, odczekać kilka chwil i zetrzeć suchą szmatką z mikrofibry.
 4. Jeśli plamy są wyjątkowo uporczywe, wówczas użyj roztworu ciepłej wody i szarego mydła, które za pomocą szmatki nanieś na ubrudzony materiał. Na koniec spryskaj raz jeszcze samą wodą i oczyść szmatką.
 

Ketchup, sosy, musztarda – jak je usunąć z tkaniny?

Usuwanie plam z tkanin wielofunkcyjnych bywa wyzwaniem. Każdemu od czasu do czasu zdarza się pobrudzić kanapę lub tapicerowany fotel ketchupem, majonezem albo innym sosem lub kremem. Podstawowa zasada się nie zmienia: zareaguj natychmiast! To zwiększy Twoje szanse na całkowite pozbycie się nieproszonego gościa na Twoim meblu.
 1. Nadmiar sosu zgarnij zwykłą łyżeczką do herbaty. Rób to ostrożnie i zwróć uwagę, żeby nie wetrzeć mazi w tkaninę.
 2. W następnym kroku polej lub spryskaj dane miejsce wodą i odczekaj kilka chwil.
 3. Na koniec zbierz nadmiar płynu ręcznikiem papierowym, delikatnie przyciskając go do tkaniny. Uważaj, by nie wcierać zbyt intensywnie! To mogłoby spowodować przeniknięcie sosu w strukturę tkaniny. Zamiast ręcznika papierowego do starcia możesz użyć szmatki z mikrofibry, której supełkowa powierzchnia będzie świetnie zbierać pozostałości brudu.

Zabrudzenia z ołówka, długopisu i flamastra

Usuwanie plam z tkanin wielofunkcyjnych może okazać się ekstremalnie trudne, zwłaszcza gdy masz do czynienia z plamami po flamastrach, długopisach czy ołówku. Niestety czasem ciężko przypilnować dzieci podczas ich artystycznych zabaw. Każdemu z nas od czasu do czasu może zdarzyć się niefortunnie odłożyć długopis lub flamaster na kanapę czy inny tapicerowany mebel. Co wtedy najlepiej zrobić? Działaj szybko i zdecydowanie!
 1. Polej lub spryskaj zabrudzone miejsce i odczekaj kilka chwil, aż woda rozpuści grafit, tusz lub wkład kolorowego flamastra.
 2. Przyłóż kilka warstw ręcznika papierowego tak, by dobrze wchłonął wodę. Pamiętaj, żeby na tym etapie nie pocierać papieru o tkaninę. To mogłoby spowodować przedostanie się zabrudzenia w głąb materiału.
 3. Pozwól, by wraz z wodą, na papier przedostały się zabrudzenia.

Zabrudzenia produktami o sypkiej strukturze – popiół, puder

Dom to miejsce, w którym dzieje dużo i często nie jesteś w stanie zapanować nad wszystkim. To zupełnie normalne, że Twoje tkaniny stykają się również z sypkimi zabrudzeniami, takimi jak puder, popiół czy sproszkowane kosmetyki w formie pyłu (cienie do powiek, bronzer, róż do policzków). Jak sobie skutecznie z tym poradzić?
 1. Zacznij od odkurzenia tkaniny odkurzaczem. Dzięki temu usuniesz większość zabrudzenia. Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie rozpoczynać czyszczenia zabrudzonych sypkimi substancjami tkanin od wycierania brudu szmatką. W takim wypadku najpewniej tylko wetrzesz je w strukturę tkaniny i później znacznie trudniej będzie Ci się ich pozbyć.
 2. W kolejnym kroku, gdy odkurzacz pochłonie większość sypkich zanieczyszczeń, możesz użyć szmatki. Wykorzystaj w tym celu najlepiej szmatkę z mikrofibry, której supełkowa struktura poradzi sobie z resztkami drobinek, które ukryły się w zakamarkach splotu tkaniny.
 3. Unikaj czyszczenia na mokro! To jedynie może spowodować, że zawarty w pudrze, popiele czy sypkich kosmetykach pigment rozpuści się i mocno zafarbuje tkaninę. Zamiast szmatki możesz użyć także delikatnej szczoteczki, której włosie nie uszkodzi splotu tkaniny.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

0 z 0 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Gogól-Górecka

Małgorzata Gogól-Górecka

W wykształcenia historyk sztuki, z pasji dekorator wnętrz. Na swoim koncie ma kilka wnętrzarskich metamorfoz. Częściej można ją spotkać w sklepie budowlanym niż ciucholandach. Prywatnie miłośniczka podróży (szczególnie na Półwysep Iberyjski) i muzyki celtyckiej.

Podobne artykuły