• Poradnik

zaktualizowano

W jakie wnętrza wpasuje się kolor morski?

Kolor morski doskonale wpisuje się w najmodniejsze trendy wnętrzarskie. Nic w tym dziwnego, gdyż budzi pozytywne skojarzenia z relaksacją, odpoczynkiem nad wodą. Idealnie więc wpisuje się we współczesne koncepcje wnętrzarskie, w których stawiamy na spokój, harmonię, atmosferę kojącą zmysły. Jeszcze do niedawna jednak nic nie wskazywało na to, że moda na kolor morski powróci z tak wielkim impetem. Na kilka lat zapomniany, ale w najbliższych sezonach stanie się jednym z najbardziej pożądanych odcieni we wnętrzach. Z czym łączyć kolor morski i do jakich stylów wnętrzarskich go wprowadzić? Przekonaj się sam.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak łączyć kolor morski z innymi odcieniami?
  • Które meble i akcesoria doskonale prezentują się w kolorze morskim?

Kolor morski i jego uniwersalny charakter

Morski kolor cieszy się rosnącą popularnością w aranżacjach utrzymanych zarówno w stylu nowoczesnym czy minimalistycznym, jak i w przytulnych wnętrzach o bardziej tradycyjnych konwencjach estetycznych. Wynika to z uniwersalnego charakteru tego odcienia. Gdyż pasuje nie tylko do różnych typów pomieszczeń domowych takich jak: kuchnia, sypialnia, łazienka czy salon, ale też idealnie komponuje się z wieloma modnymi obecnie kolorami. Między innymi doskonale łączy się z bielą, beżem oraz wieloma odcieniami pasteli, a także z barwami mocniejszymi, jak kontrastujące antracyty i grafity, czy nawet czerń lub wygaszony granat.

Kolor morski – jak wygląda?

Kolor morski jest niebanalny i nieco trudny do precyzyjnego zdefiniowania. Najlepiej można go opisać jako barwę będącą mieszanką niebieskiego i zielonego. W zależności od tego, który kolor przeważa, można wyróżnić takie odcienie koloru morskiego, jak:

  • morski zielony, gdy mamy do czynienia z przewagą zieleni,
  • morski niebieski (z przewagą niebieskiego).
Najczęściej niniejsze odcienie pojawiają się jako kolory dodatków, tekstyliów i ścian. Natomiast meble w tym kolorze są stosunkowo rzadko spotykane, choć obecnie zaczyna się to stopniowo zmieniać. Coraz popularniejszy bowiem staje się eklektyzm, w którym łączymy style i zestawiamy ze sobą meble o fantazyjnych kolorach bądź stylizowanych formach.
Jak sama nazwa wskazuje, morski kojarzy się z tym, co związane z wodą, morzem i oceanem. Jest to kolor dość chłodny, ale też odświeżający i relaksujący, przywodzący na myśl przyjemne chwile. Morski szczególnie dobrze sprawdzi się więc w aranżacjach sypialnianych i w pokojach dziennych.

Kolor morski w połączeniu z innymi odcieniami

Kolor morski w aranżacji warto połączyć też z drewnem i innymi naturalnymi materiałami. Przede wszystkim jednak docenią go miłośnicy kamienia naturalnego i marmuru stosowanych we wnętrzach. Efektownie też podkreśla charakter różnorodnych tekstur oraz ciekawych ozdób. Wnętrze nabiera, dzięki niemu wyjątkowego wyrazu wzorniczego oraz pozwala na zespolenie nawet kilku stylów w efektowną i zarazem harmonijną kompozycję. Modne obecnie srebro i złoto, a także matowa czerń w połączeniu z morskimi akcentami to sposób na nowoczesną aranżację. Natomiast przygaszone kolory, mięta czy lazur, razem z morskim stanowią równie ciekawe zestawienie.

Meble i akcesoria w kolorze morskim

Zarówno jasne, jak i ciemne odcienie koloru morskiego będą idealnie sprawdzać się na meblach i nie tylko. Kolor morski ciemny wyjątkowo dobrze się prezentuje, kiedy zostały nim pomalowane regały, dekoracyjne szafy w salonie czy komody i konsole. Takie meble będą ciekawym i zarazem przyciągającym wzrok elementem wyposażenia wnętrz w różnych stylach. Doskonale wpiszą się w szczególności w aranżacje klasyczne, eklektyczne, vintage, czy retro. Czyli wszędzie tam, gdzie stawiamy na niebanalny charakter estetyczny i wzorniczy. Natomiast kolor morski będzie również strzałem w dziesiątkę w przypadku zastosowania go jako odcienia tapicerek meblowych. W tym zakresie sprawdzą się zarówno jego jasne, jak i ciemne odcienie. Fotel czy stylowa sofa w kolorze morskim to idealny sposób na ożywienie aranżacji i dodanie jej swoistej nuty niewymuszonej elegancji.

Morskie dodatki i dekoracje

Kolor morski perfekcyjnie prezentuje się także na wszelkiego rodzaju dodatkach tekstylnych oraz w postaci dekoracji. W przypadku tekstyliów wnętrzarskich takich jak zasłony, narzuty, czy poduszki dekoracyjne najlepiej odcień ten prezentować się będzie w przypadku tkanin miękkich, delikatnych i mięsistych, jak np. welur. Na przykład welurowe zasłony w kolorze morskim najlepiej prezentują się w gustownej sypialni oraz w salonie, w których chcemy uzyskać swoisty efekt przytulności połączony z nutą niewymuszonej elegancji. Ciekawym akcentem dekoracyjnym będą również morskie elementy ceramiczne, które ożywią kompozycję wnętrza np. wazony, misy na owoce, świeczniki.

Kolor morski jest odcieniem, który zachwyca coraz więcej osób. W nadchodzących sezonach projektanci i dekoratorzy wnętrz będą nas zachwycać projektami z wykorzystaniem tego odcienia. Warto więc już teraz pomyśleć o tym, jak wprowadzić kolor morski do swoich przestrzeni domowych. Warto korzystać z jego estetycznego potencjału, gdyż stworzy on klimat komfortu i relaksacji, a także uczyni aranżacje nieco bardziej odżywczymi i eleganckimi.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 2 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agnieszka Brewka

Agnieszka Brewka

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Podobne artykuły