• Łazienka
  • Poradnik

zaktualizowano

Aranżacja małej toalety — sprawdź nasze pro tipy 

Część mieszkań została tak zaprojektowana, że oddzielnie znajduje się w nich łazienka, a oddzielnie toaleta. Ta druga w takim przypadku zazwyczaj ma mikroskopijny rozmiar… Znasz to? Wchodząc do toalety, czujesz się jak w schowku i boisz się odwrócić, by nie strącić z umywalki mydelniczki? W takim razie wprowadź w aranżacji toalety kilka zmian! Odpowiednio dobrane dodatki i funkcjonalne rozmieszczenie sprzętów poprawi nie tylko wygląd pomieszczenia, ale też komfort korzystania z niego!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie znaczenie podczas aranżacji małej toalety ma dobry projekt?
  • Które elementy aranżacji są najważniejsze?
  • Jak dobierać kolory ścian, umywalki i innych elementów?
  • Jak sprytnie powiększyć optycznie przestrzeń małej toalety?

Projekt małej toalety, czyli absolutna podstawa aranżacji!

Aranżację małej toalety zacznij od… projektu! Dlaczego? W ten sposób zaplanujesz najlepsze ustawienie wszystkich sprzętów, które muszą znaleźć się we wnętrzu.

aranżacja małej toalety

Projekt małej toalety możesz wykonać w odpowiednim programie graficznym albo nawet ręcznie, na kartce papieru. Co powinien zawierać? W Twoim WC poza sedesem powinna zmieścić się minimum umywalka. Poza tym dobrze byłoby zaplanować miejsce na szafkę albo chociaż półkę, na której ustawisz podstawowe kosmetyki. Nie zapomnij wreszcie o miejscu na papier toaletowy i ręcznik do rąk!

Kolejną kwestią jest oświetlenie ubikacji. Już teraz zaplanuj czy chcesz umieścić we wnętrzu jedną lampę sufitową, czy też postawisz na modne oprawy wpuszczane w sufit. Zastanów się także nad kolorem światła. Żółte, ciepłe światło doda przytulności. Będzie jednak zmieniało kolory we wnętrzu! Białe meble i płytki pod jego wpływem zyskają żółtawy odcień, a Twoja skóra może wydawać się wręcz pomarańczowa. Chłodne, niebieskie światło sprawi z kolei, że wnętrze będzie wyglądało nowocześnie. Może jednak również rozpraszać i wywoływać podenerwowanie. Jeśli więc nie zależy Ci na wyjątkowo sielskim lub industrialnym charakterze pomieszczenia, wybierz po prostu neutralną barwę światła.

Warto wiedzieć!

W małej toalecie lub łazience duże znaczenie gra także moc światła! Dobierz żarówki tak, aby niepotrzebnie nie zaciemniać pomieszczenia. W razie potrzeby, postaw też na dodatkowe źródła światła. Może to być niewielka lampka wisząca przy umywalce albo mała lampa ścienna. Światło odbijające się od mebli i luster wpłynie na optyczne powiększenie wnętrza WC.

Aranżacja małej toalety — najważniejsze elementy

Zdecydowanie najważniejsze w urządzaniu małej łazienki jest właściwe dobranie wyposażenia i jego odpowiednie rozmieszczenie! Jak to zrobić? Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

  • Stawiaj na elementy podwieszane! Sedes, umywalka lub szafka tego typu sprawią, że wnętrze optycznie wyda się lżejsze i większe.
  • Spróbuj zmieścić w toalecie szafkę. Pomyśl o niej, nawet jeśli przeprowadzasz aranżację małej ubikacji w bloku i wydaje Ci się, że nie zmieścisz we wnętrzu nic poza sedesem. Może rozwiązaniem dla Ciebie będzie szafka podwieszana montowana pod umywalką? A może postawisz na otwierane lustro z szafką? Jeszcze inna opcja to szafka nad stelażem WC. Dlaczego to takie ważne? W szafce zmieścisz zapas papieru toaletowego, kosmetyków oraz łazienkowych tekstyliów. Skrzętnie schowane nie będą zagracały wnętrza oraz utrudniały poruszania się w nim.
  • Pamiętaj o proporcjach! Wybieraj małe elementy wyposażenia, które nie przytłoczą całej aranżacji. Przed zakupem każdego elementu dokładnie sprawdzaj jego wymiary. Toaleta powinna pozostać wygodna i funkcjonalna!

Warto wiedzieć!

Podczas aranżacji małej toalety stawiaj na niewielkie sprzęty. Do umycia rąk wystarczy umywalka o szerokości do 40 cm. Tuż nad nią może znaleźć się mały kran, a pod spodem — wąska szafka.

aranżacja małej toalety

Jak przeprowadzać aranżacje małych toalet? Postaw na odpowiednie kolory!

Aranżacja małej toalety powinna być maksymalnie uproszczona. Co to oznacza? Stawiaj na jednolite i gładkie wykończenie oraz jasne kolory. Niewielka toaleta urządzona w czerni lub granacie będzie sprawiała wrażenie ciemnej krypty! W miniaturowym wnętrzu nie sprawdzi się też nadmiar ozdób, złoceń i dekoracyjnych faktur.

Zamiast tego zastosuj jasne płytki i dobrane do nich kolorystycznie meble. Najprościej będzie, jeśli aranżacja toalety małej pozostanie utrzymana w bieli. Białe ściany i meble tego samego koloru optycznie powiększą oraz odświeżą przestrzeń. Pamiętaj, że nie musi to być śnieżna biel — równie dobrze sprawdzi się kolor z palety off white, czyli biel złamana inną jasną barwą (szarością, beżem, różem). Możesz też zdecydować się na inny jasny kolor i zaaranżować beżową, błękitną lub brzoskwiniową toaletę.

Aranżacja małej łazienki lub toalety — triki, które Ci się przydadzą

Aranżacje małych toalet, poza dobrym projektem, wymagają nieco sprytu. Nie wahaj się wykorzystywać trików, które optycznie powiększą przestrzeń!

Po pierwsze, wybierz lakierowane lub akrylowe meble z połyskiem! Będą one odbijały światło i pozytywnie wpływały na odbiór całości.

Po drugie, aranżacja małej toalety wymaga zastosowania we wnętrzu kilku luster lub lustrzanych powierzchni. Na pewno nie wystarczy jedno lustro nad umywalką! Spróbuj wkomponować je również w innych miejscach. Bardzo oryginalnie zaprezentują się np. niewielkie lustra na ściance za sedesem. Możesz też przełamać jednolitość ścian i umieścić na nich rząd małych, ozdobnych lustrzanych płytek. Będą dobrze wyglądały ulokowane w połowie ścian albo na poziomie 2/3 ich wysokości. Takie lusterka to sprawdzony sposób na powiększenie przestrzeni podczas aranżacji małej toalety! 

Trzecia ważna kwestia to sposób przechowywania dodatków. Postaraj się, aby jak najmniej elementów pozostawało na wierzchu! Jeśli przy umywalce wystawisz kilka buteleczek z kosmetykami, a półeczkę za sedesem zastawisz ręcznikami i papierem toaletowym, pomieszczenie stanie się zagracone i wyda się jeszcze mniejsze. Spróbuj inaczej! Podczas aranżacji małej toalety pomyśl też o przechowywaniu drobiazgów. Większość przedmiotów postaraj się umieścić w szafce pod umywalką albo za WC. Resztę rzeczy przechowuj w koszach i koszyczkach. Wybierz takie, które będą najlepiej kolorystycznie komponowały się z resztą detali i sprzętów.

Aranżacja małej toalety wydaje się banalnie prosta. Nie ma przecież nic trudnego we wstawieniu kilku sprzętów do maleńkiego pomieszczenia! Kiedy jednak przechodzisz do działania, okazuje się, że osiągnięcie wymarzonego efektu wcale nie jest aż tak łatwe. Jeśli jednak stworzysz dobry projekt, odpowiednio zagrasz kolorem i światłem oraz opracujesz system przechowywania drobiazgów, z pewnością uda Ci się uzyskać wymarzony efekt!

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły