• Jadalnia
  • Pomieszczenia
  • Poradnik
  • Prowansalski
  • Style

zaktualizowano

Jadalnia w stylu prowansalskim

Planujesz urządzić w swoim domu jadalnię, ale kompletnie nie masz na nią pomysłu? Chcesz, żeby jej wystrój był elegancki, a jednocześnie ciepły i nastrojowy? Jadalnia w stylu prowansalskim to wymarzona propozycja dla Ciebie! Jak zaaranżować takie wnętrze?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym wyróżnia się styl prowansalski?
  • Jaka kolorystyka najlepiej wpisze się w sielski klimat takiego wystroju?
  • Jakie meble i dodatki wybrać do jadalni w stylu prowansalskim? 

Co stanowi kwintesencję stylu prowansalskiego?

Nazwa tego wnętrzarskiego stylu wywodzi się od regionu historycznego położonego w południowo-wschodniej części Francji. Mowa jest oczywiście o Prowansji. Wyobraź sobie lawendowe pola i wznoszące się nad nimi wzgórza porośnięte drzewami oliwnymi. Tak malownicze miejsce może przynieść nie tylko radość oczom, ale i wytchnienie duszy.

Styl prowansalski to niebanalne połączenie rustykalnych klimatów z dworską elegancją. Urządzone w nim pomieszczenia mają niespotykany urok. Z jednej strony są one sielskie i przytulne, a z drugiej wytworne.

Zestaw do jadalni Evora II

Królestwo bieli w prowansalskim wystroju

We wnętrzach zachowanych w tej estetyce dominuje biel, która daje wrażenie przestrzeni i światła. Nie jest to jedyny kolor, który może pojawić się w wystroju, ale zdecydowanie powinien on wieść w nim prym. 

Łatwiej Ci będzie zrozumieć, jak należy skomponować paletę kolorystyczną do prowansalskiego wnętrza, gdy nadmienimy, że meble w tym stylu mają głównie białe zabarwienie. Ich uroda nie będzie widoczna na tle ściany pokrytej bielą. Dlatego warto wpleść do prowansalskiej aranżacji dodatkowe barwy.

Może to być krem, jasna szarość, beż, a także delikatna, lekko przybrudzona oliwka, róż, błękit, a nawet fiolet. Ostatecznie Prowansja to kraj słynący z lawendowych pól.

Ważne!

Dodatkowe kolory w stylu prowansalskim mają na celu zbudowanie kontrastu, wyeksponowanie elementów w kolorze białym. Do tego w zupełności wystarczy jeden lub dwa wybrane odcienie. Gdy będzie ich więcej, wystrój straci swoją świeżość.

Wydaje ci się, że wnętrzu zaaranżowanemu z tak subtelnymi kolorami będzie brakować wyrazu? Zawsze możesz wprowadzić do niego kilka detali w ciemnym brązie lub szarości. W ten sposób uda Ci się zwalczyć monotonię w aranżacji.

Jakie materiały ceni ta estetyka?

Styl prowansalski stawia na naturalne materiały. Głównie jest to drewno, wiklina oraz cegła. Surowce te zazwyczaj są pobielone, dzięki czemu stworzone z nimi aranżacje mają dużo lekkości, a jednocześnie ciepła.

Komplet Prowansja II

Estetyka ta kocha przedmioty z duszą wyszperane na pchlim targu. Taki „staroć” po renowacji będzie stanowił wspaniałą ozdobę wnętrza, wprowadzi do niego wyjątkową atmosferę. Możesz zdecydować się także na meble i dodatki retro, czyli zupełnie nowe, ale udające wiekowe.

Meble do jadalni w stylu prowansalskim

Mało kto może pochwalić się przestronną jadalnią. Większość osób wybierając jej wyposażenie, musi ograniczyć się do programowego minimum. Oczywiście meblem, bez którego nie może obyć się to domowe wnętrze, jest stół wraz z krzesłami. Do przechowywania zastawy i bielizny stołowej przyda się komoda lub przeszklona witryna

Komoda lepiej sprawdzi się w sytuacji, gdy dysponujesz sporą ilością przedmiotów, które powinny znaleźć się w jadalni, ale niekoniecznie na widoku. Jej blat możesz ozdobić różnymi dekoracjami. 

Witryny mimo znacznych gabarytów mają większą optyczną lekkość, niż komody. Służą one do ekspozycji ładnych drobiazgów. Za przeszklonymi drzwiczkami możesz umieścić elegancki porcelanowy serwis, stary zegar lub zdjęcia w dekoracyjnych ramkach.

Zestaw mebli do salonu Prowansja Green

Ważne!

Podczas urządzania takiego wnętrza możesz samodzielnie zdecydować, czy będzie w nim dominował pałacowy szyk, a może rustykalna sielskość. Wybrane przez Ciebie meble do jadalni w stylu prowansalskim mogą mieć bardzo wyszukaną formę – na wzór tych utrzymanych w stylu francuskim. Charakterystyczne dla nich są fronty ozdobione misternym frezowaniem, kształtne cokoły połączone z krągłymi, toczonymi nóżkami. Korzystnym rozwiązaniem są wyższe, gięte nóżki, który odchudzają masywną bryłę mebli.

Twoje wnętrze zyska nieco przaśny wygląd, gdy wyposażysz je w drewniane meble z naturalnym rysunkiem słojów przebijającym spod białej farby. Możesz postawić także na efekt przecierki, dzięki któremu będą one wyglądały, jakby były nadgryzione zębem czasu. 

Należysz do osób gustujących w nowoczesnej prostocie? Żaden problem! W takim wystroju wspaniale będą prezentowały się meble wyposażone we fronty typu ramiak. Brak wysublimowanych zdobień sprawia, że ich bryła jest bardziej kompaktowa, a przez to łatwiejsza do wkomponowania w przestrzeń jadalni.

Blat stołu może mieć podłużny lub okrągły kształt. W tej kwestii masz dużą dowolność. Jego nogi mogą być rzeźbione lub proste. Pamiętaj o zachowaniu równowagi. Z meblami skrzyniowymi o bogatej formie zestaw prosty stół oraz krzesła i odwrotnie.

Świetnym patentem na ocieplenie białej jadalni w stylu prowansalskim są meble ze wstawkami z drewna o naturalnych wybarwieniu. Taki akcent skutecznie zwalczy wrażenie chodu, które czasem wkrada się do wnętrz urządzonych w bieli. 

Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu blatu stołu. Dobrze będzie wyglądał nad nim żyrandol pomalowany na biało. Zamiast niego możesz skusić się na skromną lampę z białą, metalową osłonką, a także oprawę z kloszem wykonanym z drewnianych listewek lub wyplecionym z trawy morskiej. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć we wnętrzu.Zajrzyj jeszcze do artykułu: „Jak odpowiednio dobrać oświetlenie do jadalni?”

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 2 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły