Stoły z okrągłym blatem wyróżniają się dużą optyczną lekkością. Są bardzo funkcjonalne w użytkowaniu — zarówno na co dzień, jak i od święta. Niestety czasem trzeba się trochę natrudzić, by je praktycznie zaaranżować w mieszkaniu.
Kiedy sprawdzi się stół okrągły?
Prostokątne stoły niejako narzucają hierarchiczny sposób usadowienia osób. Miejsca u szczytu zwyczajowo zajmują gospodarze domu. Goście, a także najmłodsi domownicy siadają wzdłuż dłuższych boków blatu. Stoły okrągłe są pod tym względem dużo bardziej demokratyczne. Wszystkie skupione przy nich osoby są sobie równe. Taki mebel stanowi gwarancję, że nikt nie poczuje się towarzysko wykluczony tylko dlatego, że siedzi w odległym jego krańcu. Co często niestety zdarza się w przypadku modeli o podłużnym kształcie.
Stoły z zaokrąglonym blatem znakomicie sprawują się w mieszkaniach zajmowanych przez:
- singli,
- pary,
- niewielkie rodziny.
Celująco zdają egzamin podczas wszelkiego rodzaju imprez. Dobrze wpisują się w upodobania osób prowadzących dosyć bujne życie towarzyskie. Osobom posiadającym niezbyt przestronne mieszkania, sugerujemy zakup rozkładanego stołu okrągłego do salonu lub jadalni. Nie będzie krępował im swobody ruchów. W czasie rozmaitych uroczystości pozwoli komfortowo usadzić ładnych parę osób.
Stół kuchenny okrągły — zalety
Chyba w mało którym domu wszyscy jego mieszkańcy wychodzą do pracy oraz szkoły o jednakowej porze. Z tego powodu organizowanie wspólnych śniadań w jadalni nie wchodzi w grę. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w niewielki stół kuchenny okrągły. Można będzie przy nim wypić poranną kawę oraz coś przegryźć.
Dlaczego opłaca się postawić na mebel o takim akurat kształcie? Umożliwia wszystkim siedzącym przy nim osobom zachowanie kontaktu wzrokowego, który sprzyja prowadzeniu rozmów. Niewielki dystans między nimi sprawia, że nie muszą siebie nawzajem przekrzykiwać. Plusem jest także łatwy dostęp do jedzenia ustawionego na blacie.
Taki stół łatwo jest obejść dookoła. Naturalnie, jest to możliwe tylko wtedy, gdy jego lokalizacja zostanie właściwie zaplanowana. Da się przy nim zmieścić większą ilość krzeseł. Przy stołach prostokątnych, ich liczba musi być parzysta. W modelach okrągłych nie ma konieczności dobierania ich do pary. Trzeba podkreślić, że z uwagi na brak kantów są bezpieczne dla małych dzieci.
Jak umieścić okrągły stół w małej kuchni?
Wkomponowanie stołu okrągłego do małej kuchni jest nie lada wyzwaniem. W dużym pomieszczeniu z zabudową w kształcie litery U można go umieścić w centralnej części. Jeśli jego rozmiar zostanie właściwie dobrany, na pewno nie będzie tam zawadzał.
Stoły z zaokrąglonym blatem potrzebują trochę wolnego miejsca dookoła. W niewielkim wnętrzu najlepszym miejscem na ich ustawienie jest wolny kąt. W małej kuchni połączonej z salonem można taki mebel ulokować na granicy przebiegu obu pomieszczeń. Wtedy aranżacja tej dużej wspólnej przestrzeni zyska umowny podział. Będzie robiła wrażenie klarownej, dobrze przemyślanej.
Sposoby aranżacji stołów okrągłych do jadalni
Czym sugerować się decydując w sprawie wielkości stołu do jadalni okrągłego? Trzeba wziąć pod uwagę liczbę osób, które będą z niego codziennie korzystały, a także metraż pomieszczenia. Spore znaczenie ma fakt czy jadalnia jest urządzona w osobnym pomieszczeniu? A może funkcjonuje na obszarze pokoju dziennego?
Grunt, żeby stół nie znajdował się zbyt blisko ściany. Taka konfiguracja uniemożliwia wykorzystywanie całej powierzchni jego blatu, a także dostawienie do niego większej ilości krzeseł. W samodzielnej jadalni łatwo jest trzymać się tej zasady. Osoby dysponujące takimi warunkami w domu mogą sobie pozwolić na wstawienie dużego okrągłego stołu do jadalni, który swobodnie pomieści nie tylko domowników, lecz również gości. Będzie w niej, jeśli nie jedynym, to z całą pewnością najważniejszym meblem.
W kąciku jadalnianym zaaranżowanym na planie salonu należy zadbać o dobre zgranie konfiguracji stołu z pozostałym elementami jego wyposażenia. Odległość pomiędzy nimi musi wynosić przynajmniej 72-75 cm. W przeciwnym wypadku korzystanie z blatu, jak również mebli umiejscowionych po sąsiedzku będzie mocno utrudnione.
Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich proporcji. Przesądzają o wrażeniu, jakie będzie robił wystrój pomieszczenia. Rozłożysty stół może je zdominować, a nawet przytłoczyć. Warto zastanowić się, czy lepszym wyborem nie będzie model z funkcją rozkładania?
Stół okrągły do salonu — w jakich wnętrzach się sprawdzi?
Kłopot ze stołami okrągłymi polega na tym, że mają ogromnie dużo wdzięku. Atrakcyjnie wzbogacają wystrój pomieszczeń. Dlatego tak wiele osób bierze pod uwagę możliwość wyposażenia w stół z takim blatem swojego mieszkania. Trzeba jednak mieć na względzie, że ten kształt niesie ze sobą pewne ograniczenia. Najlepiej prezentuje się w dużych przestrzeniach.
Przyjęło się myślenie, że tego typu meble są zarezerwowane dla wystroju pokoju dziennego. Tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie, by podjąć się próby wstawienia stołu okrągłego do kuchni lub jadalni, o ile tylko ich metraż na to pozwoli.
Kształt jego blatu powinien współgrać nie tylko z krzesłami, lecz również innymi meblami składającymi się na wystrój pomieszczenia. Równie ważne jest dobre dopasowanie stołu do jego estetyki. To akurat jest o tyle proste, że okrągłe modele są produkowane z różnych materiałów. Wśród nich prym wiedzie:
Do tego dochodzi duża różnorodność gabarytów, a także form, która ułatwia ich wpasowanie do wnętrz zaaranżowanych w odmiennych stylach.
Stół okrągły drewniany — do jakiego stylu wnętrz pasuje?
Ze stołem okrągłym drewnianym można stworzyć przytulny, nastrojowy wystrój w stylu scandi. Ta estetyka wyraża duże umiłowanie dla porządku, spokoju, a także naturalnych materiałów. Mile są w niej widziane organiczne, pozbawione kantów formy. Okrągły mebel z wyprodukowanym z drewna świetnie wpisuje się w te kryteria.
Najlepszą propozycję do takiego pomieszczenia stanowią stoły osadzone na smukłych, toczonych nogach. Świetnie będzie sprawował się w nim model wyposażony w jedną, solidną nogę. Duża ilość wolnego miejsca pod blatem umożliwi siedzącym przy nim osobom zajęcie wygodnej pozycji — bez potrącania mebla i siebie nawzajem.
Jeśli chodzi o kolorystykę, najlepiej ze skandynawskimi klimatami łączy się drewno o jasnym wybarwieniu. Można wybrać do niego również stół, którego elementy są pomalowane na biało. Wprowadzi do aranżacji ciepło, a zarazem świeżość.
Drewniany mebel o opływowej formie może pojawić się także we wnętrzach boho. Dobrze będzie korespondował z nurtem hygge oraz japandi.
Kiedy wybrać stół okrągły szklany?
Szkło jest materiałem bardzo eleganckim. To zasługa jego idealnie gładkiej tafli odbijającej światło. Stoły okrągłe szklane stanowią znakomitą opcję do wnętrz o ograniczonym metrażu. Powiększają je optycznie, dodają im lekkości. Zapewniają należyty komfort domownikom, a jednocześnie wprowadzają do otaczających ich przestrzeni dobry styl.
Meble z blatem wykonanym ze szkła bez względu na posiadane gabaryty prezentują się bardzo subtelnie, a przy tym szykownie. Zwłaszcza gdy ich podstawę tworzy lśniący metal w kolorze złotym lub srebrnym.
Do jakich pomieszczeń pasuje mały stół okrągły?
Taki moduł z całą pewnością nie nadaje się do pomieszczeń, których wielkość oraz układ wymusza dosunięcie go do ściany. W każdej innej konfiguracji sprawdzi się wyśmienicie.
W Twoim wnętrzu znajduje się trudna do zagospodarowania wnęka? Możesz postarać się ją wypełnić z pomocą małego stołu okrągłego. Pamiętaj, by na etapie obliczeń wziąć pod uwagę krzesła. Bez możliwości pełnego ich wysunięcia, użytkowanie takiego zestawu nie będzie dla domowników zbyt wygodne.
Okrągły stół o niewielkich gabarytach można wpasować w wolny kąt, o ile jest dostępny. W nieco większych wnętrzach korzystnie jest ustawić go środku, gdzie będzie stanowił centralny punkt ich aranżacji.
Czy okrągły stół to dobry wybór?
Z okrągłym stołem można dodać uroku każdej przestrzeni. Nie tylko tej prywatnej. Często stanowi element on wyposażenia eleganckich restauracji oraz kawiarni. Modele z kanciastym blatem nie są w stanie wykreować tak harmonijnego efektu.
Najłatwiej jest zaaranżować okrągły mebel w pomieszczeniach o dosyć proporcjonalnym kształcie. Próby wpasowania go do tych o podłużnym rozkładzie, nie mają wielkich szans na powodzenie.